„Malý princ“ je filozofický príbeh a múdre podobenstvo“ (6. ročník). Zhrnutie lekcie literatúry na tému „A. de Saint-Exupery. "Malý princ" - filozofický príbeh a múdre podobenstvo "(6. ročník) Plánované vzdelávacie výsledky

Ciele lekcie.

Vzdelávacie.

    1. Preskúmajte tému lásky v románe I.A. Gončarov "Oblomov".
    2. Prehĺbiť v texte pojem „umelecké zariadenie“ (hudba, orgován).

Rozvíjanie.

    1. Zlepšite zručnosti pri riešení problémov.
    2. Rozvoj schopnosti študentov pracovať s textom umeleckého diela: zdôrazniť hlavnú vec, analyzovať prijaté informácie, vyvodiť závery;
    3. Zlepšiť zručnosť vytvárania klastra a práce s interaktívnou tabuľou.
    4. Rozvíjať komunikačné, výskumné a tímové zručnosti.
    5. Rozvíjať tvorivé schopnosti.
    6. Rozvíjať samostatnosť študentov.

Vzdelávacie.

    1. Posilniť morálny a estetický vplyv diela na študentov odkazom na „večné“ témy.
    2. pestovať zmysel pre toleranciu, zodpovednosť za svoje činy, úctu k univerzálnym hodnotám.

Socializácia jedinca.

    1. Rozvíjať schopnosť vyjadriť svoj postoj k problému, vyjadriť svoj názor.
    2. Osviežte vedomosti žiakov o danej téme.

Forma hodiny: kombinovaná hodina.

Typ lekcie: lekcia o formovaní a zlepšovaní vedomostí.

Vzdelávacie technológie: problémové učenie, výskumné vzdelávacie metódy, kolaboratívne učenie (skupinová práca), technológie šetriace zdravie, informačné a komunikačné technológie.

Didaktický priestor hodiny:

Karty úloh "Asociatívne riadky",

Miniprezentácie žiakov na témy: „Čo je láska. Láska v porozumení Ilya Oblomova, „Ilya Oblomov a Olga Ilinskaya“, „Ilya Oblomov a Agafya Matveevna Pshenicyna“.

Roman I.A. Gončarov "Oblomov".

Multimediálny projektor a interaktívna tabuľa, prezentácia v programe Smart Notebook (Príloha 1).

Hudobný sprievod: Aria „Casta diva“ z opery „Norma“, W.A. Mozart „Hudba anjelov“.

Vybavenie: interaktívna tabuľa, multimediálny projektor, kartičky s úlohami, texty prác, hárky A-4, fixky.

Počas vyučovania

I. Motivačná zložka. (2 minúty.)

Prezentácia (snímka 1) (Príloha 1).

Znie hudba: W. A. ​​​​Mozart „Hudba anjelov“. Učiteľ vstúpi s vetvičkou orgovánu v ruke a číta úryvok z románu:

"Šťastný, žiarivý, akoby" s mesiacom v čele ", prišiel domov, sadol si do rohu pohovky a rýchlo napísal veľkými písmenami na prach na stole:" Olga ".

„Ach, aký prach! Prebudil sa od radosti, všimol si.

II. Vyjadrenie témy, problémovej problematiky a účelu hodiny. (5 minút.)

1. Rozhovor so žiakmi.

Čo myslíte, o čom sa budeme na hodine rozprávať? (o láske) Prečo? (Vetva orgovánu je umelecký detail symbolizujúci pocity postáv.)

O akom hrdinovi hovoríme?

Spoznávate Oblomova? (Nie, tu je iný, zamiloval sa).

Aké miesto má v románe láska? (Central), prečo? (3 časti románu sú venované láske).

Čo je podľa teba láska?

2. Slovo učiteľa.

3. Práca s prezentáciou (snímka 2).

Čo napísal Gončarov o láske? (Študent číta citát).

Zvýraznite slová, ktoré definujú „lásku“ (1 študent označí na tabuli dotykovým perom).

4. Rozhovor so žiakmi.

Problémová otázka: Dokáže láska zmeniť Oblomova?

Dobre položená otázka. V dnešnej lekcii sa pokúsime odpovedať na túto otázku.

Zamyslite sa nad tým, ako by mohla znieť téma našej lekcie? (Možnosti pre študentov, jedna z možností: láska v živote Oblomova).

Zapíšme si tému našej hodiny do zošita a problematickú otázku.

V notebookoch:

Láska v živote Oblomova

Dokáže láska zmeniť Oblomova?

Akým úlohám ste čelili počas domácich úloh? (Domáca úloha sa zadáva v skupinách. 1. skupina – zistiť, čo znamená pojem „láska“ a ako tento pocit chápe Oblomov; 2. skupina – zistiť, ako sa vyvíjal vzťah medzi Oblomovom a Oľgou Iljinskou; 3. skupina – zistiť ako sa vyvíjal vzťah medzi Oblomovom a Agafyou Matveevnou Každej skupine bol ponúknutý systém otázok na danú tému. Výskumná práca sa začala v predchádzajúcej lekcii.)

Toto bude cieľom našej lekcie.

Ciele lekcie:

  1. Čo znamená pojem „láska“? Láska v chápaní Oblomova.
  2. Vzťahy Oblomov - Olga Ilyinskaya.
  3. Vzťahy Oblomov - Agafya Matveevna Pshenicyna.

III. Kontrola domácich úloh. (10 min.)

Každá skupina prezentuje odpoveď na položenú otázku formou prezentácie.

1 tvorivá skupina Obhajoba prezentácie „Koncept „lásky“. Láska v chápaní Oblomova.

Máte nejaké otázky pre skupinu 1?

2. tvorivá skupina Obhajoba prezentácie „Oblomov a Olga Ilyinskaya“.

Máte nejaké otázky pre skupinu 1?

Ako sa začína Oblomovova láska k Olge? (Z hudby zaznie „Casta Diva“, časť 2, kapitola 5). Počúvanie fragmentu árie „Casta diva“ z opery „Norma.

Ako hudba ovplyvnila postavu? (Olga spieva s dušou, Oblomov cíti čistú dušu, pretože on sám má jemný vkus, čistú dušu. To ich spája).

Prečo Oblomov píše list? (refrén). Prečo ten pocit mizne?

3. tvorivá skupina skúmala tému „Ilya Oblomov a Agafya Matveevna Pshenitsyna“.

IV. Tvorba klastrov. skupinová práca. (10 min.)

1. Rozhovor so žiakmi.

S akými ženskými obrazmi sa Oblomov spája? (Matka, Olga, Agafya Matveevna). Na sledovanie vzťahu postáv, akú formu práce si podľa vás môžeme zvoliť? (Zloženie zhluku).

2. Zostavovanie asociatívnych radov. (Každá skupina dostane hárok A-4 a fixky)

Skupinová úloha:

Skupina 1: Vytvorte asociatívny rad Oblomov - matka;

Skupina 2: Vytvorte asociatívny rad Oblomov - Olga,

Skupina 3: Vytvorte asociatívnu sériu - Oblomov - Agafya Matveevna.

3. Práca s interaktívnou tabuľou (snímka 3)

Potiahnutím slovných vlastností vhodných pre každý obrázok vytvoríme spoločný zhluk. Pomocou stylusu zvýrazníme systém vzťahov medzi postavami a dospejeme k záveru.

Prečo sa láska Olga - Oblomov neuskutočnila a Agafya Matveevna - Olga? (Pshenicyna sa svojimi vlastnosťami podobala na Oblomovovu matku, nič za to nežiadala, bola pripravená na obetavú lásku pre Iľju Oblomova. Oľga nemilovala skutočného Oblomova, ale „budúcnosť“).

Akú chybu robí Oľga? (Snaha prispôsobiť človeka pre seba - sebecká láska).

Má Oblomovova „súčasnosť“ niečo spoločné s Oblomovovou „budúcnosťou“? (Čítanie epizódy časť 4, kapitola 8 - krásna duša).

V. Fizminutka "Daj srdce."

Namočíme dlane do farby, nakreslíme srdce, zakrúžkujeme ho. A teraz darujme susedovi namaľované srdce a zároveň mu vyslovme kompliment. Žiaci si navzájom odovzdávajú srdiečka. Som veľmi rád, že dnes máme v našej lekcii také citlivé a milujúce srdcia a vrátime sa k našim hrdinom.

V. Prezeranie záberu z filmu Nikitu Mikhalkova „Niekoľko dní v živote Oblomova. (2 minúty.)

Ako sa vyvíjal život Olgy po rozchode s Oblomovom?

Prečo Olga na konci filmu plače? (Možnosti chlapov, jedna z možností: plakať pre stratenú krásnu a čistú dušu).

V. Hodnotenie. Reflexia. (5 minút.)

Rozhovor so študentmi.

Dokáže láska zmeniť Oblomova?

(Oblomov je schopný hlbokého citu, ale ani láska ho nedokáže zmeniť, je to výsledok jeho výchovy, ktorá vedie Oblomova k smrti).

Z čoho? Aký dôvod? (Oblomovizmus!)

Aké životné lekcie ste dnes mohli objaviť? (Odpoveď: v lekcii, ktorú som objavil ...)

Možné odpovede.

  1. Muž si vyberá ženu podľa jej matky.
  2. Musíte prijať osobu takú, aká je.
  3. Nemôžete prispôsobiť osobu pre seba. Ľudská dôstojnosť musí byť rešpektovaná.

Na poslednej hodine aj doma ste odviedli dobrú prácu. dakujem za tvoju pracu. Bolo pre mňa zaujímavé počúvať váš vývoj a tiež bolo zaujímavé vedieť, ako budú skupiny navzájom hodnotiť svoju prácu. (Hodnotenie skupinami navzájom a hodnotenie práce v skupine).

VI. Domáca úloha. (8 min.)

Povinné: napíšte podrobnú odpoveď na otázku „Môže láska zmeniť Oblomova?

Školenie: odpovedzte písomne ​​na otázku „Mohol by som sa zamilovať do Oblomova?

Kreatívne: Napíšte miniatúru „Čo by som poradil Iljovi Oblomovovi?“.

Bibliografia:

1. A.A. Ivin „Filozofia lásky“, „Politické nakladateľstvo“, M. 1990

2. I.A. Gončarov "Oblomov", "Osvietenie", M.1984

3. T.I. Bogomolov. Použitie referenčných schém na hodinách literatúry na strednej škole, Kaluga - 1994

4. Literatúra, ročník 10, učebnica spracoval V.I. Korovin, - M.: Osveta, 2007

5. I.V. Zolotareva, T.I. Michajlov. Vývoj lekcií. Prvá polovica 19. storočia, - M .: Wako, 2005

Prezentácia na tému: Láska v živote Ilya Iľjiča Oblomova (román "Oblomov")




















1 z 19

Prezentácia na tému: Láska v živote Ilya Ilyicha Oblomova (román "Oblomov")

snímka číslo 1

Popis snímky:

snímka číslo 2

Popis snímky:

Láska v živote Oblomova Olga Ilyinskaya a Agafya Matveevna Pshenitsyna zosobňujú Oblomovove dve myšlienky o láske. V Oľge vidí ideál nevesty, budúcej manželky, pôvodom rovnocennej. Agafya Matveevna - subjekt "panskej náklonnosti" - žena nízkeho pôvodu, nemôžete s ňou stáť na obrade (nie bez dôvodu, Oblomov si predovšetkým všimne jej telesnú príťažlivosť, odhalený krk a lakte). Okrem toho Agafya Matveevna Pshenitsyna zosobňovala pokoj, o ktorom hrdina tak sníval. Zmysel života Agafyi Matveevny spočíva v túžbe milovať, starať sa o niekoho. Je ideálna hostiteľka, ani minútu neposedí. Ticho, pokoj, chutné jedlo - to všetko vytvára pre Oblomova. Agafya Matveevna sa pre neho stala starostlivou opatrovateľkou. V dome na Vyborgskej dni plynuli odmerane a potichu a Oblomov sa zdal byť šťastný, no v hĺbke duše naďalej túžil po nesplnených snoch, jeho tvorivé sily, jeho „verné srdce“ zahynulo v úplnej pasivite.

snímka číslo 3

Popis snímky:

Olga Ilyinskaya Svetlý a silný charakter. „Olga v presnom slova zmysle nebola kráska, to znamená, že v nej nebolo ani belosti, ani jasného sfarbenia jej líc a pier a oči jej nehoreli lúčmi vnútorného ohňa; na perách neboli žiadne koraly, žiadne perly v ústach, žiadne miniatúrne ruky, aké má päťročné dieťa, s prstami v podobe hrozna. Ale ak by sa zmenila na sochu, bola by sochou milosti a harmónie.

snímka číslo 4

Popis snímky:

Vnímanie dievčaťa v spoločnosti Olgy a Oblomova uvádza Andrey Ivanovič Stolz. Ako, kedy a kde sa Stoltz a dievča stretli, nie je známe, ale vzťah, ktorý tieto postavy spája, sa vyznačuje úprimnou vzájomnou príťažlivosťou a dôverou. “... Vo vzácnom dievčati nájdeš takú jednoduchosť a prirodzenú slobodu pohľadu, slova, činu... Žiadna afektovanosť, žiadna koketéria, žiadne klamstvo, žiadne pozlátko, žiaden úmysel! Na druhej strane si ju vážil takmer len Stolz, ale nejednu mazurku presedela sama, netajajúc nudu... Niektorí ju považovali za jednoduchú, úzkoprsú, plytkú, lebo ani múdre maximy o živote, o láske, ani rýchle, neočakávané a odvážne poznámky, ani čítanie či prepočutie súdov o hudbe a literatúre...“

snímka číslo 5

Popis snímky:

Láska v poňatí Olgy Hlavnou vlastnosťou Ilyinskej, ktorá je vlastná mnohým ženským postavám v ruskej literatúre minulého storočia, nie je len láska ku konkrétnej osobe, ale aj nevyhnutná túžba zmeniť ho, pozdvihnúť ho k jeho ideálu, znovu vychovávať ho, vštepovať mu nové koncepty, nový vkus. Oblomov sa na to ukázal byť najvhodnejším objektom: „Snívala o tom, ako“ by mu prikázala prečítať knihy, „ktoré Stoltz zanechal, potom každý deň čítať noviny a rozprávať jej správy, písať listy do dediny, dokončite stavovský plán, pripravte sa na odchod do zahraničia, - jedným slovom, nebude s ňou driemať; ukáže mu cieľ, prinúti ho znova sa zamilovať do všetkého, čo prestal milovať, a Stolz ho po návrate nespozná. A ona urobí všetok tento zázrak, taká bojazlivá, tichá, ktorú doteraz nikto neposlúchol, ktorá ešte nezačala žiť!.. Dokonca sa triasla hrdým, radostným chvením; Považoval som to za lekciu určenú zhora.

snímka číslo 6

Popis snímky:

Pocit k Oblomovovi, Olga okamžite pochopí, že vo vzťahoch s Oblomovom hrá hlavnú úlohu, „okamžite nad ním zvážila svoju moc a zapáčila sa jej táto rola vodiacej hviezdy, lúča svetla, ktorý by vyliala na stojaté jazero a odrážať sa v ňom“. Zdá sa, že život sa v hrdinke prebúdza spolu so životom Oblomova. Ale v nej tento proces prebieha oveľa intenzívnejšie ako v Iljovi Iljičovi. Zdá sa, že Olga Ilyinskaya na ňom skúša svoje schopnosti ženy a učiteľky zároveň. Jej mimoriadna myseľ a duša si vyžadujú čoraz „komplexnejšie“ jedlo.

snímka číslo 7

Popis snímky:

snímka číslo 8

Popis snímky:

Oľgin cit k Oblomovovi je celistvý a harmonický: ona jednoducho miluje, zatiaľ čo Iľja Iľjič sa neustále snaží zistiť hĺbku tejto lásky, a preto trpí a verí, že dievča „teraz miluje, ako vyšíva na plátno: vzor vychádza potichu, lenivo, ona sa ešte lenivejšie rozvinie, obdivuje ho, potom ho odloží a zabudne. Keď Oblomov povie hrdinke, že je múdrejšia ako on, Ilyinskaya odpovie: „Nie, jednoduchšie a odvážnejšie“, čím vyjadruje takmer určujúcu líniu ich vzťahu. Sama sotva vie, že pocit, ktorý prežíva, pripomína skôr zložitý experiment ako prvú lásku. Nehovorí Oblomovovi, že všetky záležitosti na jej panstve sú vyriešené, len s jediným cieľom - „... až do konca sledovať, ako láska urobí revolúciu v jeho lenivej duši, ako z neho napokon opadne útlak, ako nebude odolávať blízkemu šťastiu ... “. Ale ako každý experiment na živej duši, ani tento experiment nemôže byť korunovaný úspechom.

snímka číslo 9

Popis snímky:

Život. Cieľ: najprv nebol presne definovaný cieľ a neskôr sa to začalo objavovať: znalosť všetkého, rozum, úplné pochopenie blízkych a všetkého okolo. Vnímanie: najprv bol pre ňu život ľahkým, nevyhnutným darom, potom - formou myslenia a neustálej analýzy. Princípy: „išiel jednoduchým, prirodzeným spôsobom života“, „neodchýlil sa od prirodzeného prejavu myslenia, cítenia, vôle, ani pri najmenšom, sotva badateľnom pohybe očí, pier, rúk“, „žiadna afektovanosť, žiadna koketéria, žiadne klamstvá, žiadne pozlátka, žiadny úmysel“, „aby nič nebolo nedostupné“. láska. „Olga sa netrasie“, „život je povinnosť, povinnosť, preto je aj láska povinnosťou: akoby mi ju zoslal Boh“, žiadne vášne, žiadna žiarlivosť, žiadne slzy - láska k Olge mlčí, „primerané“ šťastie. Priateľstvo. „Sedela sama pre nejednu mazurku, neskrývajúc svoju nudu; no pri pohľade na ňu boli tí najprívetivejší z mladých ľudí mlčanliví a nevedeli, čo a ako jej povedať: „Olga nemala veľa priateľov, ale tí, ktorí boli, boli skutoční. Vzťahy s ostatnými. „Niektorí ju považovali za jednoduchú, úzkoprsú, plytkú... hovorila málo a potom svojsky, nedôležito – a obchádzali ju chytrí a temperamentní „kavalieri“; bojazliví ju naopak považovali za príliš záludnú a trochu sa báli. Oľga bola často v spoločnosti, v ktorej sa nudila. Predovšetkým som sa bál straty blízkych.

snímka číslo 10

Popis snímky:

Olga a Stolz Ilinskaya potrebujú vidieť svojho vyvoleného na podstavci, nad sebou, a to je podľa autorovho konceptu nemožné. Aj Stolz, za ktorého sa Oľga vydá po nevydarenom romániku s Oblomovom, len dočasne stojí vyššie ako ona a Gončarov to zdôrazňuje. Na konci je jasné, že hrdinka prerastie svojho manžela, pokiaľ ide o silu citov a hĺbku svojich myšlienok o živote. Príde chvíľa, keď bude musieť Stolz vysvetliť aj svojej žene, matke svojich detí, to tajomné „niečo“, čo prenasleduje jej nepokojnú dušu. „Hlboká priepasť jej duše“ Stolza nedesí, ale znepokojuje. V Oľge, ktorú poznal takmer ako dievča, ku ktorej cítil najskôr priateľstvo, až potom lásku, postupne objavuje nové a nečakané hĺbky. Stolz si na ne ťažko zvyká, pretože jeho šťastie s vyvolenou sa zdá byť do značnej miery problematické.

snímka číslo 11

Popis snímky:

snímka číslo 12

Popis snímky:

Psychologický portrét hrdinky „Mala tridsať rokov. Bola veľmi biela a plná v tvári, takže sa zdalo, že jej rumenec neprerazí líca. Nemala takmer žiadne obočie a na ich miestach boli dva mierne opuchnuté lesklé pásiky s riedkymi svetlými vlasmi. Oči sú sivo-dômyselné, ako celý výraz tváre; ruky sú biele, ale tuhé, s vyčnievajúcimi veľkými uzlami modrých žíl.“ Pshenicyna je mlčanlivá a žila bez premýšľania: „Jej tvár nadobudla rozumný a starostlivý výraz, dokonca aj tuposť zmizla, keď hovorila o téme, ktorá jej bola známa. Na každú otázku, ktorá sa netýkala žiadneho jej pozitívne známeho účelu, odpovedala s úsmevom a ticho. A jej úsmev nebol nič iné ako forma, ktorá zakrývala neznalosť témy: Agafya Matveevna nevedela, čo by mala robiť, zvyknutá na to, že jej „brat“ rozhoduje o všetkom, Agafya Matveevna dosiahla dokonalosť iba v zručnom upratovaní. Všetko ostatné roky a desaťročia prechádzalo nevyvinutým rozumom.

snímka číslo 13

Popis snímky:

Prebúdzanie citov Postupne, keď si Oblomov uvedomuje, že sa už nemá kam snažiť, že práve tu, v dome na vyborgskej strane, našiel vytúženú štruktúru života svojej rodnej Oblomovky, dochádza v r. osud samotnej Agafye Matveevny. V neustálej práci na rozvoji a starostlivosti o dom, v domácich prácach nachádza zmysel svojej existencie. V tejto žene sa začalo prebúdzať niečo, čo dovtedy nepoznala: úzkosť, záblesky reflexie. Inými slovami, láska, stále hlbšia, čistá, úprimná, nedokáže sa vyjadriť slovami, ale prejavuje sa v tom, čo Pshenicyna vie a dobre vie: v starostlivosti o Oblomovov stôl a oblečenie, v modlitbách za jeho zdravie, v sedení na v noci pri lôžku chorého Iľju Iľjiča.

snímka číslo 14

Popis snímky:

Pshenicyna a Oblomov Pocit hrdinky, taký normálny, prirodzený, nezaujatý, zostal záhadou pre Oblomov, pre jej okolie a pre ňu samotnú. Oblomov sa "priblížil k Agafya Matveevna - akoby sa pohyboval smerom k ohňu, z ktorého sa stáva teplejším a teplejším, ale ktorý nemožno milovať." Pshenicyna je jediná absolútne nezaujatá a rozhodná osoba obklopená Oblomovom. Bez toho, aby sa ponorila do akýchkoľvek ťažkostí, robí to, čo je v súčasnosti potrebné: dáva do zástavy svoje perly a striebro, je pripravená požičať si peniaze od príbuzných svojho zosnulého manžela, len aby Oblomov necítil nedostatok ničoho. Keď intrigy Mukhoyarova a Tarantieva dosiahnu vrchol, Pshenicyna sa rozhodne zrieka svojho „brata“ aj svojho „krstného otca“.

Popis snímky:

snímka číslo 17

Popis snímky:

Život. Cieľ: Neexistoval žiadny konečný cieľ, cieľom každého dňa bolo nakŕmiť, dať do poriadku oblečenie pána a celej domácnosti. Vnímanie: život pre ňu bol vždy prostredím, kde Agafya Matveena slúžila všetkým. A milovala to! A po Oblomovovom presťahovaní sa všetko dodatočne „... dostalo nový, živý zmysel: pokoj a pohodlie Iľju Iľjiča...“ Zásady: buď vždy bohyňou kuchyne, rozvíjaj domácnosť, „na ktorú je jej hrdosť a všetko jej aktivity boli zamerané!“ láska. "Nejako to na ňu padlo samo a ona išla presne pod mrak, neustúpila a neutekala dopredu, ale jednoducho sa zamilovala do Oblomova, ako keby prechladla a dostala nevyliečiteľnú horúčku." Dokonca aj s Oblomovovým zvláštnym priznaním odpovedá „nie prekvapená, nie v rozpakoch, nie hanblivá, ale stojí rovno a nehybne ako kôň, ktorému je nasadený obojok. Priateľstvo. Nemala tých, ktorí by sa dali nazvať skutočnými priateľmi. Vzťahy s ostatnými. Celý jej spoločenský okruh tvorili predavačka, mäsiar, zeleninár a pomocníčky v kuchyni. Boli to jej dobrí priatelia. Všetci ju rešpektovali ako veľmi dobrú hostiteľku. Najviac zo všetkého sa bála „nepohodlia“ pre pána (v širšom zmysle).

snímka číslo 18

Popis snímky:

Po smrti Oblomova majú Pshenitsyna a Oblomov syna. Pochopenie rozdielu medzi týmto dieťaťom a deťmi od svojho prvého manžela, Agafya Matveevna, po smrti Iľju Iľjiča rezignuje, aby ho vychovávali Stoltovci. Smrť Oblomova vnáša do existencie Pšenicyny novú farbu – je vdovou po statkárovi, džentlmenovi, čo jej „brat“ a jeho manželka neustále vyčítajú. A hoci sa životný štýl Agafye Matveevny v ničom nezmenil (stále slúži rodine Mukhoyarov), neustále v nej pulzuje myšlienka, že „jej život stratil a zažiaril, že Boh vložil jej dušu do jej života a znova ju vytiahol ... teraz vedela, prečo žije a že nežije nadarmo... Celým jej životom sa rozliali lúče, tiché svetlo zo siedmich rokov, ktoré preletelo ako jeden okamih a ona si už nemala čo priať, nemá kam ísť . Nezainteresovanosť tejto ženy je daná na pochopenie vo finále románu a Stolza: nepotrebuje jeho správy pri správe panstva, rovnako ako nie sú potrebné ani príjmy z Oblomovky, ktoré dal do poriadku Stolz. Svetlo života Agafye Matveyevny zhaslo s Iľjom Iľjičom.

snímka číslo 19

Popis snímky:

Informácie o prezentácii Použité materiály: 1. "Všetci hrdinovia diel ruskej literatúry" Príručka slovníka, vydavateľstvo "AST" 2000 2. "Ruská literatúra 19. storočia v 10. ročníku" Prvá časť Učebnica, vydavateľstvo "Moskovské lýceum" 2003 3. "Vývoj lekcií v ruskej literatúre. Prvá polovica 19. storočia. Metodická príručka, vydavateľstvo VAKO, 2002. 4. Literatúra v 10. ročníku. Lekcia po lekcii „Metodická príručka, vydavateľstvo „Ruské slovo“, 2003 5. „Ruská literatúra XIX - XX storočia“ Učebnica pre uchádzačov o štúdium na univerzitách, vydavateľstvo Moskovskej štátnej univerzity, 2003 6. Celovečerný film N. Mikhalkova“ Niekoľko dní zo života Oblomova »


Súčasníci I.A. Gončarova o románe „Oblomov“ a jeho autorovi Rád sa stretávam s týmto mojím milým a milovaným spisovateľom. M.F. Dostojevskij V akýchsi paroxyzmoch potešenia čítajú všetci gramotní ľudia "Oblomov" od A.V. Druzhinin One musel v tej dobe žiť, aby pochopil, akú senzáciu vyvolal tento román vo verejnosti a aký úžasný dojem urobil v spoločnosti. A.M. Skabichevsky 1 paroxysm - akútna forma prežívania pocitu


Nezvyčajný úspech románu mnohí vysvetlili Hlavnými témami románu sú: - osud generácie, ktorá hľadá, no nenachádza vlastnú cestu; -Príbeh lásky; -ideál, hľadanie zmyslu života; -rodina, výchova človeka; -Ruský národný charakter; - priateľstvo. Dom rodiny Gončarovcov Myšlienkou je odsúdenie patriarchálneho poddanského života a nedostatku spirituality spoločnosti Hlavným problémom románu Čo zničilo hrdinu, obdareného „vášnivou hlavou, humánnym srdcom“, dušou nie cudzou k „vysokým myšlienkam a univerzálnym ľudským smútkom“? („Kto ťa preklial Ilya? Čo ťa zničilo?“ Olga Ilyinskaya)


Všeobecné ľudské problémy: -o aký ideál sa treba snažiť; Na čom sa oplatí pracovať? - čo môže viesť k nečinnosti, túžbe po pokoji; - Aký by mal byť vzťah v rodine; - ako vychovávať deti. Simbirská doba Éra ruskej reality v polovici 19. storočia, smrť patriarchálneho veľkostatkárskeho spôsobu života, stav spoločnosti pred reformou (IS Turgenev „Vznešené hniezdo“ 1859; AN Ostrovskij „Búrka“ 1860; IA Goncharov "Oblomov" 1859)


Systém postáv románu P K R O I N N T C R I A Olga Ilyinskaya P S Agafya Matveevna je najvyšším ideálom toho, čím je T Pshenitsyna - ideál možno nazvať z „ruského života“, A Oblomova, ale bez „úlohy vodiacej hviezdy“ poézie. „Teplý sporák“, dáva pokoj, ktorý viedol Oblomova k smrti Iľja Iľjič Oblomov „Som sám. Naše meno je légia." Oblomov Oblomov - staroveký Slovan. "oblo" - kruh


Iľja Iľjič Oblomov Andrej Ivanovič Stolz - PK Zakhar - Oblomov sluha. antipód hrdinu, priateľ z detstva R O je jeho paródiou, každý z nich je Oblomov, obchodník. Pohľad na I N otroka iného. Ich život je nemožný: „Práca je obraz, NT si predstavte jeden bez druhého. obsah, prvok a účel C R Po smrti Oblomova život, aspoň ten môj. I A Zakhar - žobrák tulák, P S túžiaci po svojom pánovi T A


Dve lásky Iľju Iľjiča Oblomova Olga Iľjinskaja sú krásnym obrazom ruského dievčaťa 19. storočia, v ktorom harmonicky splynulo vedomie pohľadu na život, prirodzenosť a ženskosť. Ako sa také dievča mohlo zamilovať do Oblomova? Oblomov je inteligentný, dobre vzdelaný, hovoril dobre francúzsky, čítal knihy v angličtine. Oblomovova lenivosť sa Olge javí ako úplne napraviteľný nedostatok a samotná láska vznikla z ušľachtilej túžby Oblomova prevychovať, vzkriesiť pre normálnu činnosť. „Na jeho tvári žiaril úsvit prebudeného, ​​z hĺbky duše vzkrieseného šťastia, jeho pohľad plný sĺz bol upretý na ňu. - Pozri sa do zrkadla - oči svietia, môj Bože, slzy v nich! Ako hlboko cítite hudbu! - Nie, cítim... nie hudbu... ale lásku! povedal Oblomov potichu. Oľga si uvedomila, že jeho slovo uniklo, že v ňom nemá žiadnu moc a že je to pravda.




Oľgin sen o prevýchove Oblomova rozbila jeho nepremožiteľná lenivosť: „Miloval som budúceho Oblomova! Si krotký, čestný, Iľja, si jemný ... ako holubica; schováš si hlavu pod krídlo - a nič nechceš, si pripravený kvákať celý život pod strechou ... ale ja taký nie som: toto mi nestačí, potrebujem niečo iné, no neviem co. Autor ďalej vysvetľuje: „Keď raz vo vyvolenej osobe uznala dôstojnosť a právo na seba, uverila v neho, a preto milovala, ale prestala veriť - prestala milovať, ako sa to stalo Oblomovovi“


Agafya Matveevna Pshenitsyna je milá, skromná žena, úžasná hostiteľka. Oblomov bol pre ňu bytosťou vyššieho rádu, ideálom gentlemana. Bola z neho v úžase. Ilya milovala jednoducho, bezmyšlienkovite, z celého srdca. Agafya Matveevna bola pripravená stať sa otrokom Iľju Iľjiča a našla radosť a šťastie v hlbokej oddanosti k nemu. Neváhala odniesť posledné veci do záložne, len keby bol Iľja Iľjič spokojný. V tejto žene Iľja Iľjič našiel svoj životný sen: Pšenitsynin ideál „nedotknuteľného pokoja života“ nemohol dospieť k poznaniu, že jej láskou bola Oblomovova smrť, ktorá neodvolateľne pochovala jeho impulzy k aktivite. Je to typ skromnej, obetavej ženy-gazdinky, ktorej celý obzor sa obmedzuje len na svet rodinných starostí a filistínskej pohody.


Prečo I.I. Oblomov si vybral Agafyu Matveevnu a nie Olgu? Verbálna séria charakterizujúca zmenu Oblomovových citov k Oľge: -nadšenie; -láska; -obdiv; -Čaro; - snívanie; -láska; -úzkosť; -pochybnosť; - podráždenie; -strach. Prerušenie vzťahov, keď sa Olga pokúsila prerobiť Oblomova. Verbálna séria charakterizujúca zmenu v Oblomovových citoch voči Agafya Matveevna: -všímavosť; - pokoj; -úroky; -mier; - pokoj; -stabilita. Sú spolu, pretože Agafya Matveevna prijala Oblomova takého, aký je. To je dôležité pre každého.


Symboly románu 1. Oblomovovo rúcho. Orientálne bez najmenšieho náznaku Európy. Symbol blaženosti aj lenivosti, pokoja, nečinnosti, ušľachtilej kultúry a oblomovizmu. Objaví sa Oľga, zmizne župan. Oblomov sa rozišiel so svojou milovanou ženou - župan sa naňho opäť vrhol ako veko rakvy. Niet divu, že zúfalo kričí: "Čo je toto?" Ako ťa milujem, župan! Odev lenivosti a lenivosti, súdruh tajných pôžitkov A poetických radostí! (N.M. Yazykov "Do rúcha") 2. Lilac vetva. 3. Rozvedený most. Symbol jari, lásky, nádeje. Oregány vybledli - nádeje sú preč. Rozdiel medzi II a III




Závery: 1. Na začiatku románu máme osobu s pozitívnymi sklonmi a vlastnosťami, schopnú vzbudzovať u druhých úprimný súcit. "Toto je krištáľovo priehľadná duša!" Hovorí o ňom Stolz. 2. Lenivosť, strach z pohybu a života, neschopnosť cvičiť, nahrádzanie života nejasnou zasnenosťou – to sú vlastnosti, ktoré z Oblomova urobili normálneho človeka na nečinného gauča. 3. Ani láska k Oľge nedokázala Iľju Iľjiča vzkriesiť. V jeho živote sa objavilo „ako božstvo, tak inšpirácia, aj život, aj slzy a láska“. Táto láska ho však nezmocnila tak hlboko, aby pre ňu mohol obetovať pokoj. Rozchod s Oľgou bol v podstate víťazstvom oblomovizmu. 4. V láske k Pshenicynovi nájde skutočne oblomovskú „normu lásky“. V dome Pshenicyna nachádza tú pokojnú atmosféru pohodlia a lenivosti, ktorá najviac zodpovedala jeho charakteru: „Pozeral sa na svoj skutočný život, ako na pokračovanie tej istej existencie Oblomov, len s inou farbou plochy a čiastočne, času.” 5. Oblomovov ideál – prežiť storočie, ako keby ho šťastne prespal, našiel svoj konečný výraz v jeho pokojnom živote na strane Vyborgu.

"Obyčajná história" a "Oblomov" posledný román zaujíma osobitné miesto a je najznámejší.

Stručne o románe

Myšlienku nového diela vytvoril Goncharov už v roku 1847, no na objavenie sa tohto románu, ktorý vyšiel celý v roku 1859 a priniesol autorovi veľký úspech, si čitateľ musel počkať ďalších 10 rokov. Charakteristickým rysom tohto diela je, že Ivan Andreevič prvýkrát v ruskej literatúre zvažoval život človeka od narodenia až po smrť. Samotný hrdina, jeho život je hlavnou témou diela, a preto je pomenovaný podľa jeho priezviska - "Oblomov". Patrí do kategórie „rozprávačov“, keďže jej nositeľ, „pôrodný zúbožený fragment“, nám pripomína slávneho epického hrdinu Iľju Muromca, ktorý ležal na sporáku do 33 rokov (keď sme sa s Oblomovom zoznámili, bol tiež o 32-33 rokov). Epický hrdina však po vstávaní od sporáka urobil veľa skvelých vecí a Iľja Iľjič zostal ležať na pohovke. Goncharov používa opakovanie mena a patronymie, ako keby zdôrazňoval, že život ide v ustálenom kruhu, syn opakuje osud svojho otca.

Láska v románe "Oblomov", rovnako ako v mnohých iných ruských románoch, je jednou z hlavných tém. Tu, ako v mnohých dielach, ide o duchovný vývoj postáv. Pozrime sa podrobne na Oblomovovu lásku v románe Oblomov.

Láska k Olge

Začnime našu diskusiu vzťahom Iľju Iľjiča a Olgy. Láska v živote Oblomova, stručný opis vzťahu medzi postavami, ktorý vám v tomto článku predstavujeme, možno rozdeliť na dve časti: city Iľju Iľjiča k Olge Iľjinskej a k Agafye Matvejevnej.

Olga bola prvou milenkou hlavnej hrdinky. Pocity k Oľge mu prinášajú šťastie, oživujú ho a zároveň ho trápia, pretože s odchodom lásky Oblomov stráca chuť žiť.

Jasný cit pre Olgu prichádza k hrdinovi náhle a úplne ho pohltí. Zapaľuje jeho pasívnu dušu, pre ktorú boli takéto prudké otrasy novinkou. Oblomov je zvyknutý pochovať všetky svoje city niekde hlboko v podvedomí a láska ich prebúdza, oživuje k novému životu.

Hrdina so svojou romantickou a jasnou dušou sa do nej vášnivo zamiluje, a to ani vtedy, keď si nemyslí, že by sa mohol zamilovať do dievčaťa ako je Olga.

Je toto pravá láska?

Oľge sa darí zmeniť postavu Iľju Iľjiča - vymlátiť z neho nudu a lenivosť. V záujme svojej milovanej je pripravený zmeniť sa: odmietnuť popoludňajší spánok, večeru, čítať knihy. To však neznamená, že to Iľja Iľjič naozaj chcel. Hrdina sa vyznačuje oblomovizmom, jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Ako viete, vo sne sa odhaľujú túžby a motívy skryté v podvedomí. Keď prejdeme ku kapitole, vidíme, čo tento hrdina skutočne potrebuje. Jeho spoločníčkou by mala byť pokojná domáca dievčina, v žiadnom prípade však Oľga, usilujúca sa o sebarozvoj a aktívny život. A Oblomov jej píše, že ju "milujem" - nie skutočnú, ale budúcu lásku. A skutočne, Olga nemiluje toho, kto je pred ňou, ale toho, kým sa stane, keď prekonal svoju apatiu a lenivosť. Noting varuje Oľgu, píše, že musia odísť a už sa nestretávajú. Ako však Ilya Ilyich predpovedal vo svojom liste („budete naštvaný a hanbíte sa za svoju chybu“), hrdinka podviedla Oblomova a zamilovala sa do Andrei Stolza. Znamená to, že jej láska bola len úvodom do budúceho romániku, očakávaním skutočného šťastia? Je predsa obetavá, čistá, obetavá. Olga verí, že Oblomova skutočne miluje.

Oľgina láska

Táto hrdinka, ktorá sa medzi pánmi neteší veľkej pozornosti, nám spočiatku pripadá ako dospelé dieťa. Práve ona však dokázala Oblomova vytrhnúť z víru jeho nečinnosti a aspoň na chvíľu ho priviesť späť k životu. Stolz si ju všimol ako prvý. Vtipkoval, smial sa, bavil dievča, radil správne knihy, vo všeobecnosti ju nenechal nudiť. Bola pre neho skutočne zaujímavá, no Andrej zostal len učiteľom a mentorom. Oblomova však zaujal jej hlas a ryha nad čelom, v ktorej sa podľa jeho slov „hniezdi tvrdohlavosť“. Oľga zas miluje v Iľjovi Iľjičovi rozum, hoci zdrvený „všelijakými svinstvami“ a zaspávajúci v nečinnosti, ako aj čisté, verné srdce. Trúfalá a bystrá snívala o tom, že prinúti hrdinu čítať noviny, knihy, rozprávať správy, objavovať skutočný život a nedovoliť mu znova driemať. Oblomov sa zamiloval, keď Olga spievala Casta Diva na jeho prvom stretnutí s Ilyinskymi. Akýmsi symbolom ich lásky sa stala orgovánová vetvička niekoľkokrát spomínaná na stránkach románu, či už na Oľginej výšivke počas stretnutia v parku, alebo opustená hrdinkou a vyzdvihnutá Iľjom Iľjičom.

Koniec románu

Ale táto láska v Oblomovovom románe bola pre neho desivá, oblomovizmus sa ukázal byť silnejší ako také vysoké a úprimné pocity. Absorbuje túžbu tvoriť a konať - taký nevhodný obraz pre Oblomova, a milenci sú nútení ukončiť vzťah bez toho, aby sa prestali milovať. Láska Olgy a Oblomova bola odsúdená na zánik od samého začiatku. Olga Ilyinskaya a Ilya Ilyich chápali rodinné šťastie, lásku, zmysel života rôznymi spôsobmi. Ak je pre hrdinu vzťah medzi mužom a ženou vášňou, chorobou, tak pre Oľgu je to povinnosť. Oblomov ju úprimne a hlboko miloval, dal jej zo seba všetko, zbožňoval ju. V pocitoch hrdinky bola badateľná dôsledná vypočítavosť. Po dohode so Stolzom vzala Oblomovov život do vlastných rúk. Napriek svojej mladosti v ňom dokázala rozpoznať láskavú dušu, otvorené srdce, „holubiu nežnosť“. Zároveň sa Olge páčilo uvedomenie, že ona, neskúsená mladá dievčina, oživí muža ako Oblomov. Priepasť medzi nimi je nevyhnutná a prirodzená: sú to príliš odlišné povahy. Tento milostný príbeh Oblomov bol teda dokončený. Smäd po ospalom, pokojnom stave sa ukázal byť drahší ako romantické šťastie. Oblomov vidí ideál existencie takto: "človek pokojne spí."

Nový miláčik

Jej odchodom hlavná hrdinka nenájde, čo so sformovanou, a opäť celé dni nečinne leží a spí na svojej obľúbenej pohovke v Petrohrade, v dome hostiteľky Agafye Pshenicyny. Hrdinu zaujala plnými holými lakťami, krkom a starostlivosťou o domácnosť. Nová milenka bola pracovitá, no inteligenciou sa nelíšila („hlúpo sa naňho pozerala a mlčala“), ale dobre varila a udržiavala poriadok.

Nová Oblomovka

Keď si Iľja Iľjič zvykol na odmeraný a neuspěchaný rytmus života tejto hostesky, časom pokorí impulzy svojho srdca a začne znova. Všetky jeho túžby, ako pred stretnutím s Olgou, budú obmedzené na jedlo, spánok, prázdnotu. vzácne rozhovory s obchodnou Agafyou Matveevnou. Kontrastuje s ňou spisovateľka Oľga: verná, milá manželka, výborná gazdiná, no nemá výšku duše. Ilya Ilyich, ktorý sa ponoril do nenáročného polodedinského života v dome tejto hostiteľky, sa zdalo, že spadol do bývalej Oblomovky. Pomaly a lenivo zomierajúci v duši sa zamiluje do Pshenicyny.

Ľubov Pshenicyna

Ale čo samotná Agafya Matveevna? Je to jej láska? Nie, je oddaná, obetavá. Vo svojich pocitoch je hrdinka pripravená utopiť sa, dať Oblomovovi všetky plody svojej práce, všetku svoju silu. Kvôli nemu predala časť svojich šperkov, zlatých retiazok a šperkov, keď Tarantyev oklamal Iľju Iľjiča, aby mu vyplácal veľkú sumu desaťtisíc mesačne. Človek má dojem, že celý bývalý život Agafye Matveevny prešiel v očakávaní objavenia sa človeka, o ktorého sa možno postarať ako o syna, ktorého možno oddane a nezištne milovať. Hlavným hrdinom diela je práve to: je mäkký, milý – to sa dotýka ženského srdca, zvyknutého na nevedomosť a hrubosť mužov; je lenivý - to vám umožňuje starať sa o neho a starať sa o neho ako o dieťa.

Pred Oblomovom Pshenicyna nežila, ale existovala bez toho, aby o niečom premýšľala. Bola nevzdelaná, dokonca hlúpa. Nezaujímalo ju nič iné ako upratovanie. V tomto však dospela k skutočnej dokonalosti. Agafya bola neustále v pohybe a uvedomovala si, že práca je vždy. Obsahoval zmysel a obsah celého života hrdinky. Práve tejto činnosti Pshenicyna vďačila za to, že zajala Iľju Iľjiča. Postupne, po tom, čo sa milovaný usadil v jej dome, nastávajú v povahe tejto ženy výrazné zmeny. Láska Oblomov v románe "Oblomov" prispieva k duchovnému pozdvihnutiu hrdinky. Prebúdza záblesky reflexie, úzkosti a napokon aj lásky. Vyjadruje to svojsky, stará sa o Ilju počas jeho choroby, stará sa o stôl a oblečenie, modlí sa za jeho zdravie.

nové pocity

Táto láska v živote Oblomova nemala vášeň a zmyselnosť, ktorá bola prítomná vo vzťahoch s Olgou. Práve takéto pocity však plne zodpovedali „oblomovizmu“. Bola to táto hrdinka, ktorá si opravila svoj obľúbený „orientálny župan“, ktorý Oblomov odmietol a zamiloval sa do Olgy.

Ak Ilyinskaya prispela k duchovnému rozvoju Ilya Ilyicha, potom Pshenitsyna urobila jeho život pokojnejším a bezstarostnejším bez toho, aby ho informovala o problémoch s peniazmi. Dostal od nej starostlivosť, ale Olga chcela jeho rozvoj, chcela, aby komunikoval s ľuďmi, objavoval sa v spoločnosti, chápal politiku a diskutoval o novinkách. Hrdina nemohol a nechcel urobiť všetko, čo Olga chcela, a preto sa vzdal. A Agafya Matveevna vytvorila v Petrohrade novú Oblomovku, ktorá sa o neho starala a chránila ho. Takáto láska v Oblomovovom románe k Pshenicynovi plne uspokojila jeho potreby. Rovnako ako v rodnom dome Iľju Iľjiča, aj na Vyborgskej strane bolo neustále počuť klepot nožov.

Názor Andrey Stolz

Andrej Stolz, Oblomovov priateľ, táto láska v Oblomovovom živote je nepochopiteľná. Bol aktívnym človekom, boli mu cudzie príkazy Oblomovky, jej lenivá domáckosť a ešte viac žena, ktorá vo svojom prostredí zhrubla. Olga Ilyinskaya je ideál Stolza, romantická, jemná, múdra. Nie je v nej ani tieň koketnosti. Andrej ponúka Oľge ruku a srdce – a ona súhlasí. Jeho city boli nezainteresované a čisté, nehľadá žiaden prospech, napriek tomu, že je neposedný „dealer“.

Iľja Iľjič o živote Stolza

Iľja Iľjič zase nerozumie životu Andreja Stolza. Titulná postava diela pokračuje v galérii „nadbytočných ľudí“, ktorú otvoril M.Yu. Lermontov a A.S. Puškin. Vyhýba sa sekulárnej spoločnosti, neslúži, vedie bezcieľny život. Iľja Iľjič nevidí zmysel v násilnej činnosti, pretože ju nepovažuje za skutočný prejav podstaty človeka. Nechcel byrokratickú kariéru, zahrabaný v papieroch, popiera aj vysokú spoločnosť, kde je všetko falošné, srdcom zatvrdnuté, pokrytecké, nie je tam ani slobodné myslenie, ani úprimné city.

Manželstvo Stolza a Olgy

Zatiaľ čo vzťah medzi Oblomovom a Pshenicynou je blízky životu, je prirodzený, treba poznamenať, že manželstvo Stolza a Olgy je utopické. V tomto zmysle sa Oblomov ukazuje, napodiv, bližšie k realite ako taký zdanlivo očividný realista Stolz. Andrei spolu so svojou milovanou žije na Kryme, v ich dome nájdu miesto pre veci potrebné pre prácu, ako aj romantické drobnosti. Aj v láske ich obklopuje dokonalá rovnováha: vášeň po svadbe opadla, no nevyhasla.

Oľgin vnútorný svet

Stolz však vôbec netuší, aké bohatstvo v sebe ukrýva Oľgina vznešená duša. Duchovne ho prerástla, pretože sa nesnažila tvrdohlavo za jedným konkrétnym cieľom, ale videla rôzne cesty a nezávisle si vyberala, ktorou pôjde. Keď si vybrala Stolza, chcela si nájsť rovnocenného manžela alebo dokonca životného partnera, ktorý sa ju snažil podmaniť svojou silou. Iljinskaja spočiatku naozaj nachádza šťastie v jeho tvári, no keď sa lepšie spoznávajú, začína si uvedomovať, že v takom živote nie je nič zvláštne, že je úplne rovnaká ako všetci ostatní. Stolz žije výlučne rozumom, nezaujíma ho nič iné ako biznis.

Stopa v duši Olgy

Láska Olgy a Oblomova zanechala v srdci hrdinky obrovskú stopu. Snažila sa milovať a porozumieť Oblomovovmu životu, pretože jej život je láska a láska je povinnosťou, ale nedokázala to. Po svadbe Ilyinskaya vo svojom živote cíti niektoré črty bývalej idyly Oblomova a toto pozorovanie hrdinku znepokojuje, nechce takto žiť. Láskou Stolza a Olgy sú však city dvoch rozvíjajúcich sa ľudí, ktorí si vo všetkom pomáhajú a určite musia nájsť východisko, aby mohli pokračovať v hľadaní vlastnej cesty.

Iľja Iľjič

Aby bolo možné charakterizovať hlavnú postavu ako celok, ako aj lásku v Oblomovovom živote, citácie z textu môžu byť uvedené rôznymi spôsobmi. Zaujímavý je najmä ďalší: "Aký je tu rozruch! A vonku je všetko také ticho, pokoj!". Andrei a Olga veria, že ak ticho ležíte na pohovke a neutekáte životom ako blázni, potom ste určite leniví a na nič nemyslíte. V Oblomovovej duši sa však odohrali také bitky, aké si Iľjinskaja nevedela predstaviť. Premýšľal o tak zložitých problémoch, jeho myšlienky zašli tak ďaleko, že by sa Stoltz zbláznil. Ilya nepotrebovala manželku, ktorá vyvoláva záchvaty hnevu, sama nevie, čo chce. V hĺbke duše hľadal spoločníka, ktorého by miloval nielen samotný Iľja Iľjič, ale ktorý ho naopak prijal takého, aký je, bez toho, aby sa ho snažil prerobiť. Taká je ideálna láska v živote Oblomova.

Ukazuje sa teda, že hrdina Olgu úprimne miloval, spôsobom, ktorý nikto iný nemiloval a nemohol milovať, a chcela ho vyliečiť, po čom, keď bol s ňou na rovnakej „úrovni“, milovať. A Ilyinskaya za to draho zaplatila, keď Oblomov zomrel, uvedomila si, že ho miluje presne takého, aký bol, so všetkými zjavnými chybami.

Úloha lásky v živote hrdinu

Úloha lásky v Oblomovovom živote bola preto veľmi veľká. Tá je podľa autora najdôležitejšou hybnou silou, bez ktorej nie je možný duchovný rozvoj ľudí ani ich šťastie. Podľa I.A. Gončarov, láska v Oblomovovom živote bola dôležitou etapou v jeho vnútornom vývoji, preto sa jej pri vývoji románu venuje toľko priestoru.

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola č. 11 v Brjansku"

Zhrnutie lekcie literatúry
v 10. ročníku

« Láska v živote Oblomova. Postavenie autora a spôsoby jeho vyjadrenia v románe».

pripravený

učiteľ ruského jazyka a literatúry

Komlacheva Julia Andreevna

Brjansk

Účel lekcie: sledovať dynamiku vývoja vzťahov Oblomova s ​​inými postavami a určiť význam týchto vzťahov v románe, určiť pozíciu autora a zvážiť spôsoby jeho vyjadrenia na stránkach románu I.A. Goncharova "Oblomov".

Úlohy:

Organizovať aktivity študentov v nezávislej analýze témy lásky v románe "Oblomov";

Pokračovať v práci na formovaní schopnosti a zručnosti analyzovať literárny text, rozvíjať schopnosť monologickej reči;

Vytvárať podmienky pre estetickú výchovu osobnosti žiaka.

Metodické metódy:konverzácia, práca v skupinách, expresívne čítanie naspamäť, práca na texte s bádateľskými prvkami, dramatizácia, pozeranie videoklipu a jeho rozbor, odkazy žiakov, komentár učiteľa.

Vybavenie: text románu I.A. Gončarova "Oblomov", pracovné zošity, zvukový záznam árie« Casta Diva“ z opery Vincenza Belliniho „Norma“, projektor, prezentácia, videoklip „Zakhar a Oblomov“, ilustrácie, kostýmy na inscenáciu.

Počas vyučovania.

  1. Úvod učiteľa.

Chlapci, dnes v lekcii pokračujeme v štúdiu románu I.A. Goncharova "Oblomov". Epigrafom našej lekcie budú slová Innokenty Annensky: "Láska nie je mier, musí mať morálny výsledok, predovšetkým pre tých, ktorí milujú." Nie náhodou vedie autor svojho hrdinu skúškou lásky. Ivan Alexandrovič Gončarov veril vo všemocnú silu tohto pocitu. „Máš pravdu,“ napísal jednému zo svojich známych, „že ma podozrievam..., že verím v univerzálnu, všezahŕňajúcu lásku a že iba táto sila môže hýbať svetom, ovládať ľudskú vôľu a usmerňovať ju k činnosti.

  1. Témy správ a ciele.

Čo je podľa vás témou dnešnej lekcie?

Tému si zapíšeme do zošita.

V románe "Oblomov" je základom láska. Tento pocit odhaľuje charaktery, ukazuje hrdinov vo vývoji. V živote Oblomova vidíme jeden a ten istý pocit - lásku. Ale s akými rôznymi začiatkami, ašpiráciami. V lekcii sa pozrieme nadynamiku vývoja Oblomovovho vzťahu k iným postavám a určiť autorovu pozíciu a zvážiť spôsoby jej vyjadrenia

  1. Hlavná časť lekcie.

V prvom rade sa musíme rozhodnúť, koho môžeme milovať?

Koho miluje Oblomov?

(Zakhara, Olga, Stolz, Pshenicyn)

Ale ku každému z týchto hrdinov má svoju vlastnú lásku.

Chlapci, počas hodiny vyplníte tabuľku, ktorú ste si predtým nakreslili do zošitov.

Vypĺňame 3 stĺpce: hrdina, postoj hrdinu k Oblomovovi, postoj Oblomova k hrdinovi.

Budeme teda sledovať vzťah hlavného hrdinu a ľudí jemu blízkych. Na to ste plnili úlohy v skupinách. Pozorne si vypočujte prezentáciu inej skupiny a po výbere správnych informácií vyplňte tabuľku.

Začnime so Zakharom - služobníci Iľju Iľjiča Oblomov.

Už od začiatku románu vidíme obrovskú podobnosť medzi pánom a jeho sluhom. Obaja vyrastali na rovnakom mieste, zvyknutí na istý spôsob života. Pohyb im bol cudzí, lákal ich pokojný, odmeraný život bez obzvlášť markantných incidentov. Ale neustále bojujú. Podmienečne nazvime takú lásku – lásku – nepriateľstvo.

Navrhujem pozrieť si úryvok z filmu Nikitu Mikhalkova „Niekoľko dní v živote I.I. Oblomova“

Sledovanie epizódy

Táto epizóda ilustruje vzťah medzi Iľjom Iľjičom a jeho sluhom. O tom budú rozprávať zástupcovia 1. skupiny. A vy vyplňte tabuľku.

vystúpenie kapely

Zakhar je Oblomovov sluha. Ide o staršieho muža v sivom kabáte s dierou pod pažou. Zakhar je lenivý a nedbalý. Všetko, čoho sa dotkne, sa láme a láme. Oblomovovi môže podávať jedlo na špinavom riade alebo ubitom riade, môže podávať jedlo zdvihnuté z podlahy. Odôvodňuje to filozoficky: všetko, čo sa robí, sa páči Pánovi a za to sa neoplatí bojovať. Ale vonkajšia uvoľnenosť Zakharu je klamlivá. Stará sa o dobro pána, dokonale ho pozná. Napriek Tarantievovmu tlaku mu Zakhar nedaruje nič z majstrových šiat a je presvedčený, že to už nevráti.

Zakhar je sluha starej školy, zbožňuje svojho pána a celú jeho rodinu. Keď Oblomov nadáva sluhovi za to, čo prirovnal k iným ľuďom žijúcim vo svete, Zakhar sa cíti vinný: jeho pán je skutočne výnimočný a najlepší. Ale spolu s oddanosťou majiteľovi sa Zakhar vyznačuje rafinovanosťou a skazenosťou morálky. Rád pije s priateľmi, klebetí s ostatnými služobníkmi, buď chváli, alebo ponižuje svojho pána. Príležitostne môže Zakhar pre seba vreckové, drobné z obchodu. Život Zakhara je úzko spojený so životom Oblomova. Poslední dvaja predstavitelia Oblomovky, každý svojím spôsobom, posvätne uchovávajú jej zmluvy vo svojich dušiach. Aj keď sa Zakhar ožení s kuchárkou Anisyou, snaží sa jej nedovoliť vidieť pána, robí všetko pre neho sám, považuje to za svoju povinnosť. Život Zakhara končí životom Oblomova. Po jeho smrti je Zakhar nútený opustiť Pshenicyn dom. Takto ho stretne Stoltz a ponúkne mu, že ho vezme do dediny. Verný sluha však odmieta: nemôže nechať hrob svojho pána bez dozoru.

Oblomov vyžaduje od Zakhara úctu a požehnanie, vyžaduje, aby sluha zachoval pokoj svojho pána.

Chlapci, máte nejaké otázky pre prvú skupinu?

Prečítajte si, čo ste zadali do tabuľky.

Zhrnúť. Zakhar je verným spoločníkom Oblomova, strážcu tradícií a ducha Oblomovky, dvojníka jeho pána. Vyjadruje postoj ruského ľudu. Osud Zakhar je opakovaním osudu Oblomovky, jej spomienky a vety.

Chlapci, koho možno nazvať skutočným priateľom Oblomova?

Nazvime tento vzťah láska-priateľstvo.

Druhá skupina pripravila dramatizáciu epizódy ilustrujúcej stretnutie Oblomova a Stolza.

Ďakujem, teraz zástupcovia z druhej skupinyhovoriť o Stolzovi a vzťahu priateľov.Chlapci, pokračujte v práci so stolom.

Stolz Andrey Ivanovič - Oblomovov priateľ z detstva.

Každý z rodičov osobitne prispel k výchove Andrey Stolzovej. Oblomov strávil väčšinu svojho života na gauči, keďže „ležať s Iľjom Iľjičom... bol normálny stav“. Jeho ideálom bol bezstarostný život v jednote s prírodou, rodinou a priateľmi, v snoch, o ktorých Oblomov trávil roky.

Iľja Iľjič sa nemohol a ani nechcel stať úspešným Stolzom, napriek tomu, že si takýchto ľudí vážil, ocenil ich pracovitosť.

Rozdielny je aj postoj priateľov k ruchu hlavného mesta. Stolz bol už na to zvyknutý a vo svetle sa cítil „ako ryba vo vode“. Vidí všetko, no pred nedostatkami spoločnosti radšej zatvára oči. Andrei nedovoľuje spoločnosti zasahovať do jeho najvnútornejších pocitov a myšlienok, akoby sa pred ním uzatváral zdvorilým správaním.

A Iľja Iľjič, ktorý sa obslúžil a pozorne počúval príbehy návštevníkov - Sudbinského, Penkina, Volkova - o živote v hlavnom meste, si uvedomil, že je príliš prázdne („Čo tu hľadať? Záujmy mysle, srdca? “) A úzkostlivý („Na desiatich miestach za jeden deň!?“). Iľja Iľjič vo všetkých týchto návštevách, chodení do práce, plesoch nevidel zmysel. . Jeho otec Ivan Bogdanovič Stolz, podnikavý a praktický Nemec, kládol predovšetkým zmysel pre povinnosť, disciplínu, zodpovednosť a lásku k práci. Tieto vlastnosti sa snažil vštepiť svojmu synovi a snažil sa z neho urobiť úspešného obchodníka. Stolzova matka chcela, aby Andrej vyrastal ako vzdelaný ruský džentlmen, a nie ako „nemecký mešťan“, a snažila sa zo všetkých síl obmedziť vplyv Otca na Andrju.

V mnohých ohľadoch chcela vidieť svojho syna, aby vyzeral ako Iľja Oblomov a často ho rada pustila do Sosnovky, kde je „večný sviatok, kde predávajú prácu z pliec ako jarmo“.

Pre Stolza je hlavná práca. Práca je pre neho „obrazom, obsahom, prvkom a zmyslom života“. Stolz bol od detstva zvyknutý na aktivitu, na to, že čas je vzácny a netreba ho strácať. A tak celý Andrein život ubehol v neustálom pohybe, ktorý však nemožno nazvať márnosťou. Bol nielen v neustálej dynamike, ale prospieval sebe aj ostatným. Ale napriek neustálemu zamestnaniu „ide do sveta a číta: keď má čas – Boh vie“.Ako je možné, že Andrej Stoltz mohol byť tak blízko Oblomovovi, „v ktorom každý rys, každý krok, celá existencia bola očividným protestom proti Stolzovmu životu?“ je nepravdepodobné, že ich detstvo a škola tak spojili, to vôbec nie je potrebné. Podľa môjho názoru na túto otázku odpovedá sám Stolz: „Oblomov sa nikdy nebude klaňať modle lží, jeho duša bude vždy čistá, jasná, úprimná ... Toto je krištáľová, priehľadná duša; takýchto ľudí je málo; sú vzácne; toto sú perly v dave!"
Obe postavy v celom románe vyjadrujú svoje predstavy o ideáli.
život, životné pozície, ktorých sa držia. Gončarov ukazuje, že všetky Oblomovove sny sú odsúdené na zánik, pretože Iľja Iľjič neurobil nič, aby sa splnili

Chlapci, máte nejaké otázky pre druhú skupinu?

Kontrolujeme tabuľku.

Zhrnúť. Oblomov a Stolz sa navzájom potrebovali, aby odhalili obrazy, myšlienky a prístupy k riešeniu univerzálnych, filozofických otázok bytia. V tomto sa navzájom dopĺňajú.

Chlapci, teraz vám dávam možnosť si trochu oddýchnuť. Vypočujte si ari „Casta Diva“ od operyVincenzo Bellini « Norm».

Počúvajme áriu.

Prečo som sem dal tento konkrétny kúsok?

Ilya Ilyich je okamžite uchvátený úžasným hlasom dievčaťa. Pri počúvaní jej veľkolepej „Casta diva“ sa Oblomov čoraz viac zamiluje do Olgy. "Na záver zaspievala Casta diva: všetky slasti, myšlienky, ktoré sa jej rútia ako blesk v hlave, chvejúce sa ako ihly, prechádzajúce jej telom - to všetko zničilo Oblomova: bol vyčerpaný."

Nazvime tento pocit láska-láska.

Pamätáte si, čo slúžilo ako symbol lásky k Olge a Oblomovovi?

Tretia skupina urobila prieskumVetva orgovánu je symbolom lásky k Olge a Oblomovovi.».

Výkon skupiny 3.Prezentácia orgovánov (detské kresby).

Vetva orgovánu stelesňuje krásu, ktorá rozkvitla v dušiach Olgy a Oblomova. Scéna stretnutia po prvom vyznaní lásky sa teda začína tým, že po slovách pozdravu „potichu vybrala konár orgovánu a ovoňala ho, pričom si zakryla tvár a nos“.

Voňajte, ako dobre to vonia! - povedala a tiež pred ním zavrela nos.

A tu sú konvalinky! Počkaj chvíľu, osekám, - povedal, skloniac sa k tráve, - lepšie voňajú: polia, háje; viac prírody. A orgován rastie všade okolo domu, konáre lezú do okien, vôňa sa rúca. Hľa, rosa na konvalinkách ešte neuschla.

Priniesol jej nejaké konvalinky.

Máte radi mignonette? opýtala sa.

Nie: vonia veľmi silno; Nemám rád mignonetu ani ruže. Áno, kvety sa mi vôbec nepáčia.
Oblomov, ktorý si myslel, že je nahnevaná na jeho priznanie, hovorí Olge, ktorá sklonila hlavu a ovoňala kvety:

Zabudni na to," pokračoval, "zabudni na to, najmä preto, že to nie je pravda...

Nepravda? zrazu zopakovala, narovnala sa a zhodila kvety.

Zrazu sa jej oči doširoka otvorili a zažiarili úžasom.

Ako to nie je pravda? zopakovala znova.

Áno, preboha, nehnevaj sa a zabudni...
A Iľja Iľjič pochopil tento pohyb dievčenského srdca. Na druhý deň prišiel s vetvičkou orgovánu:

Čo máš? opýtala sa.

Pobočka.

Aká pobočka?

Vidíte: fialová.

Kde si to zohnal? Tam, kde si šiel, nie je žiadny orgován.

Toto ste práve vytrhli a zahodili.

Prečo si vychoval?

Takže sa mi páči, že si ju... naštvane opustil.

Orgálová ratolesť prezradila Oľge veľa. Gončarov to ilustruje nasledujúcou epizódou: O týždeň neskôr Iľja Iľjič stretol Oľgu v parku na mieste, kde bol vytrhnutý a odhodený konárik orgovánu. Teraz Oľga pokojne sedela a vyšívala ... orgován.
V epizódach s fialovou vetvou Goncharov dokonale vyjadruje zmätok duše
Oblomov. V snoch si hrdina namaľoval búrlivú lásku, vášnivé impulzy
Oľga. Potom sa však opravil: „...vášeň musí byť obmedzená, udusená a utopená v manželstve! ..“
Iľja Iľjič chce milovať bez straty pokoja. Oľga chce od lásky niečo iné. Oblomov berie z rúk Olgy vetvičku orgovánu a hovorí pri pohľade na vetvu: 21313545

Zrazu vstal z mŕtvych. A ona zase nespoznala Oblomova: zahmlená, ospalá tvár sa okamžite zmenila, oči sa jej otvorili; farby hrali na lícach; myšlienky sa pohli; oči mu žiarili túžbou a vôľou. Aj ona v tejto nemej hre tvárí jasne čítala, že Oblomov mal okamžite cieľ života.

Život, život sa mi opäť otvára, - povedal ako v delíriu, - tu je, v tvojich očiach, v úsmeve, v tejto vetve, v „Casta diva“ ... všetko je tu ...

Pokrútila hlavou.

Nie, nie všetky... polovicu.

Najlepší.

Možno, povedala.

Kde je ten druhý? Čo ešte po tom?

Vyhľadávanie.

Za čo?

Aby neprišla o prvého, - dokončila, podala mu ruku a išli domov.

Potom s potešením vrhol tajný pohľad na jej hlavu, na tábor, na kučery, potom stlačil konár.
V tejto epizóde Olga naznačuje Oblomovovi, že musíte hľadať zmysel života, musíte byť aktívny. A zdá sa, že bezvýznamná vetva orgovánu v umeleckej látke románu sa stala symbolickou. Koľko toho povie čitateľovi!
Spisovateľ sa odvoláva na symbolickú vetvu lila viac ako raz. Napríklad v scéne vysvetlenia Oblomova s ​​Olgou v tej istej záhrade, po niekoľkých dňoch odlúčenia, po hrdinovom liste o potrebe „prerušiť vzťahy“. Keď Oblomov vidí plakať Olgu, je pripravený urobiť všetko, aby napravil chybu, vinu:

No, ak nechceš povedať, daj mi znamenie... orgovánový konár...

Orgován... odišiel, zmizol! odpovedala. - Pozri, čo zostalo: vyblednuté!

Preč, zmizni! zopakoval pri pohľade na orgován. A list je preč!

Zrazu povedal.

Negatívne pokrútila hlavou. Išiel za ňou a hovoril si o liste, o včerajšom šťastí, o vyblednutom orgovánu.

Ale je príznačné, že Oblomov presvedčený o láske Olgy a upokojený
"celý zíval." Živou ilustráciou pocitov, ktoré hrdina prežíva, môže byť taký obraz opísaný Goncharovom, v ktorom sa podľa môjho názoru odrážal Oblomovov postoj k láske a vlastne k životu vo všeobecnosti:

„Naozaj, orgován vädne! myslel si. - Prečo tento list? Prečo som nespal celú noc, napísal som ráno? Teraz, ako sa v mojej duši opäť upokojil... (zívol)... Cítim sa strašne ospalý. A keby nebolo listu, a nič z toho by sa nestalo: nebola by plakala, všetko by bolo ako včera; ticho by sme sedeli tam v uličke, pozerali na seba, rozprávali sa o šťastí. A dnes by to bolo rovnaké a zajtra...“ Zíval z plných pľúc.

A takto videla študentka našej triedy tento orgován.

Prezentácia.

Kontrolujeme tabuľku.

Zhrnúť. Oľga požadovala od Oblomova aktivitu a odhodlanie. Hľadala uplatnenie pre svoju silu a po stretnutí s Oblomovom zapálila sen o jeho vzkriesení a prebudení k životu. Ukázalo sa však, že aj pre ňu to bola nemožná úloha.

Ďalšou milujúcou ženou v živote Iľju Iľjiča Oblomova bola vdova po malom úradníkovi Agafya Matveevna Pshenicyna.

Nazvime to "Oblomov a Pshenicyna: zrada vysokých ideálov?"

Agafya Matveevna je ideálna hostiteľka. Nikdy nesedí nečinne ani minútu. Všetko sa s ňou háda, dom je čistý a uprataný. Agafya Matveevna nemá žiadne duchovné požiadavky. Keď sa jej Oblomov spýtal: „Čítate niečo? “, v odpovedi len „hlúpo naňho pozrela“.

Čo priťahovalo Oblomova k tejto jednoduchej, nekultúrnej žene?

Ale mimochodom ... nech o sebe povie samotná Agafya Matveevna.

Príbeh A.M. O mne.

Som Pshenicyna Agafya Matveevna, vdova po úradníkovi, po ktorej zostali dve deti, sestra Ivana Matvejeviča Muchojarova, krstného otca Tarantieva. Bol to Tarantiev, kto usadil Iľju Iľjiča, ktorý bol nútený hľadať si nový byt, v dome na strane Vyborgu. Zvykol som si, že o všetkom rozhoduje môj brat, len v šikovnej správe domu som to dotiahol k dokonalosti. Som v neustálom pohybe, na rozdiel od Oblomova, uvedomujem si, že práca je tu vždy a že je to skutočná náplň života a vôbec nie trest, ako verili v Oblomovke. Postupne dochádza v mojom osude k vážnej vnútornej zmene. V neustálej práci pri zariaďovaní domu, pri domácich prácach nachádzam zmysel svojej existencie. Začalo sa vo mne prebúdzať niečo, čo som predtým nepoznala: úzkosť, záblesky reflexie. Inými slovami, láska, hlbšia a hlbšia, neschopná sa vyjadriť slovami, ale prejavujúca sa v tom, čo viem a viem robiť: starať sa o Oblomovov stôl a život, modliť sa za jeho zdravie. Celá moja domácnosť nadobudla životný význam: pokoj a pohodlie Iľju Iľjiča. Predtým som to považoval za povinnosť, teraz sa mi to stalo potešením. Iľja Iľjič sa pre mňa stal človekom z iného sveta: takých ľudí som ešte nevidel. Stretnutie s ním bolo impulzom k znovuzrodeniu. Pôvodca tohto procesu však nechápal, ako hlboko sa tento význam zakorenil a aké nečakané víťazstvo dosiahol nad mojím srdcom. Oblomov sa ku mne približuje, akoby postupoval smerom k ohňu, od ktorého sa otepľuje, ale ktorý nemožno milovať. Som jediný, absolútne nezaujatý človek obklopený Iľjou Iľjičom, bez toho, aby som sa ponoril do akýchkoľvek ťažkostí, robím, čo je momentálne potrebné: dávam do zálohy svoje perly a striebro, som pripravený požičať si peniaze od príbuzných môjho zosnulého manžela, len aby Oblomov nepociťoval nejakú nevýhodu. Keď intrigy môjho brata a krstného otca dosiahnu vrchol, rezolútne sa ich zriekam. Tým, že som sa venoval starostlivosti o neho, žijem tak naplno a rôznorodo, ako som ešte nikdy nežil, a môj vyvolený sa začína cítiť ako v rodnej Oblomovke. Máme syna. Chápem rozdiel medzi týmto dieťaťom a deťmi môjho prvého manžela, po smrti Iľju Iľjiča sa ho rezignovane vzdávam, aby ma vychovávali Stoltovci. Oblomovova smrť vnáša do mojej existencie novú farbu – som vdova po statkárovi, čo mi brat a jeho manželka neustále vyčítajú. Moje svetlo života zhaslo s Iľjom Iľjičom.

Pozrime sa na tabuľku.

Olga sa snažila zachrániť Oblomova a Agafya Matveevna ho zničila svojou láskou. Ktorý z nich bol potrebnejší a bližšie k Oblomovovi? Gončarov necháva túto otázku otvorenú.

Konverzácia. Zovšeobecnenie materiálu.

Zhrňme si, čo sme povedali.

To vám umožní lepšie spoznať hlavnú postavu.

Kto podľa vás zohral veľkú úlohu v živote Oblomova?

Nikto. Nezachránili ho pred degradáciou.

  1. Zhrnutie lekcie.

"Oblomov" ako román o láske. Láska pomáha odhaliť najneočakávanejšie črty v charakteroch postáv, bez ktorých by dojem z nich bol neúplný a chybný, napríklad postava Iľju Iľjiča Oblomova. Aké by to boli Stolzove slová o Oblomovovej „krištáľovej, čistej a svetlej“ duši, keby autor ukázal len svoj lenivý a pokojný spôsob života v Petrohrade? Keby nebolo krásnych stránok o jeho úprimnej a všeobjímajúcej láske, ktorú prebudila Oľga, ani spomienky z detstva by tento obraz nerozžiarili.

Láska je teda hlavnou, najdôležitejšou zložkou „normy“ života, „časťou“ ideálu, ku ktorému by sa mal človek uchádzať, pretože „šťastná láska nesená životom“ sa môže zmeniť na „mocnú existenciálnu silu schopnú harmonizácia iných spojení.“ ľudí, vrátane sociálnych".

Keď sa vrátime na začiatok lekcie a pripomenieme si epigraf, možno naozaj povedať, že „Láska nie je mier, musí mať morálny výsledok, predovšetkým pre tých, ktorí milujú.“

Myslíte si, že hlavná postava obstála v skúške lásky?

Oblomov nemôže obstáť v skúške lásky. Nie je schopný prevziať zodpovednosť za osudy iných ľudí. Oblomov je skorumpovaný šľachtou. Keď sa oženil s Pshenitsynou, stále viac klesá, upadá do hibernácie a potom fyzicky zomrie.

NESTRATTE SA V CYKLE ŽIVOTA. Premýšľajte, rozhodujte sa, konzultujte s hrdinami ruských románov. Vyberte si cestu. Pamätajte: všetko to začalo neschopnosťou obliecť si pančuchy a skončilo tobola to neschopnosť žiť

V. Domáca úloha.

Chlapi, domácu úlohu ste si zapísali vopred do zošita, ja vám to len pripomeniem .

1 ) Navštívte stránkuoblomov.omsk.edu, vyberte sekciu „Kritika“, zoznámte sa s názormi vedcov na román, zapíšte si výroky do zošita.

ALEBO

2) Napíšte miniatúrnu esej: "Láska je skúška." V eseji použite jeden argument z diela, druhý zo všeobecných vedomostí, zo života.

Zoznam použitej literatúry

1. I.A. Gončarov "Oblomov", "Osvietenie", M.1984

2. Články o ruskej literatúre, Moskovská štátna univerzita, Moskva, 1996.

3. V. A. Nedzvetsky, článok „Oblomov“ od I. A. Gončarova.


Použité materiály a internetové zdroje


1. http://www.portal-slovo.ru/
2. http://ilib.ru/