„Malý princ“ je filozofická rozprávka a múdre podobenstvo“ (6. ročník). Zhrnutie hodiny literatúry na tému „A. de Saint-Exupéry. „Malý princ“ – filozofická rozprávka a múdre podobenstvo“ (6. roč.) Plánované výchovno-vzdelávacie výsledky

Ciele lekcie.

Vzdelávacie.

    1. Preskúmajte tému lásky v románe I.A. Goncharov „Oblomov“.
    2. Prehĺbiť v texte pojem „umelecké zariadenie“ (hudba, orgován).

Vývojový.

    1. Zlepšiť schopnosť formulovať problematickú otázku.
    2. Rozvíjať schopnosť študentov pracovať s textom beletrie: zdôrazniť hlavnú vec, analyzovať prijaté informácie, vyvodiť závery;
    3. Zlepšiť zručnosť vytvárania klastra a práce s interaktívnou tabuľou.
    4. Rozvíjajte komunikačné, výskumné a skupinové zručnosti.
    5. Rozvíjať tvorivé schopnosti.
    6. Rozvíjať samostatné myslenie žiaka.

Vzdelávacie.

    1. Posilniť morálny a estetický vplyv práce na študentov riešením „večných“ tém.
    2. pestovať zmysel pre toleranciu, zodpovednosť za svoje činy a rešpekt k univerzálnym ľudským hodnotám.

Socializácia osobnosti.

    1. Rozvíjajte schopnosť vyjadriť svoj postoj k problému, vyjadriť svoj názor.
    2. Aktualizujte vedomosti študentov o tejto téme.

Forma hodiny: kombinovaná hodina.

Typ lekcie: lekcia o formovaní a zlepšovaní vedomostí.

Vzdelávacie technológie: problémové učenie, výskumné vzdelávacie metódy, kolaboratívne učenie (skupinová práca), technológie šetriace zdravie, informačné a komunikačné technológie.

Didaktický priestor hodiny:

Karty-úlohy "Asociatívne série",

Miniprezentácie žiakov na tému: „Čo je láska. Láska v porozumení Ilya Oblomov, „Ilya Oblomov a Olga Ilyinskaya“, „Ilya Oblomov a Agafya Matveevna Pshenitsyna“.

Roman I.A. Goncharov "Oblomov".

Multimediálny projektor a interaktívna tabuľa, prezentácia v programe Smart Laptop (Príloha 1).

Hudobný sprievod: Aria „Casta diva“ z opery „Norma“, W.A. Mozart „Hudba anjelov“.

Vybavenie: interaktívna tabuľa, multimediálny projektor, kartičky s úlohami, texty prác, hárky A-4, fixky.

Počas vyučovania

I. Motivačná zložka. (2 minúty.)

Prezentácia (snímka 1) (Príloha 1).

Hudba znie: W.A. Mozart „Hudba anjelov“. Učiteľ vstúpi s orgovánovou vetvou v ruke a číta úryvok z románu:

"Šťastný, žiarivý, akoby "s mesiacom na čele," prišiel domov, sadol si do rohu pohovky a rýchlo napísal veľkými písmenami do prachu na stole: "Olga."

„Ach, aký prach! "- poznamenal a zobudil sa s potešením."

II. Vyjadrenie témy, problémovej problematiky a účelu hodiny. (5 minút.)

1. Rozhovor so žiakmi.

Čo myslíte, o čom sa budeme na hodine rozprávať? (o láske) Prečo? (Vetva orgovánu je umelecký detail symbolizujúci pocity postáv.)

O akom hrdinovi hovoríme?

Spoznávate Oblomova? (Nie, tu je iný, zamiloval sa).

Aké miesto v románe zaujíma láska? (Central), prečo? (3 časti románu sú venované láske).

Čo je podľa teba láska?

2. Slovo učiteľa.

3. Práca s prezentáciou (snímka 2).

Čo napísal Gončarov o láske? (Žiak prečíta citát).

Zvýraznite slová, ktoré definujú „lásku“ (1 študent zvýrazňuje na tabuli dotykovým perom).

4. Rozhovor so žiakmi.

Problematická otázka: Dokáže láska zmeniť Oblomova?

Dobre položená otázka. V dnešnej lekcii sa pokúsime odpovedať na túto otázku.

Zamyslite sa nad tým, ako by mohla znieť téma našej lekcie? (Možnosti pre študentov, jedna z možností: láska v živote Oblomova).

Zapíšme si tému našej hodiny do zošita a problematickú otázku.

V notebookoch:

Láska v živote Oblomova

Dokáže láska zmeniť Oblomova?

Akým úlohám ste čelili, keď ste si robili domáce úlohy? (Domáca úloha sa dáva v skupinách. Skupina 1 - zistite, čo znamená pojem „láska“ a ako Oblomov chápe tento pocit; Skupina 2 - zistite, ako sa vyvinul vzťah medzi Oblomovom a Olgou Ilyinskou; Skupina 3 - zistite, ako vzťah medzi Oblomovom a Agafyou Matveevnou vypracované Každá skupina dostala systém otázok na danú tému. Výskum sa začal v predchádzajúcej lekcii.)

Toto budú ciele našej lekcie.

Ciele lekcie:

  1. Čo znamená pojem „láska“? Láska v Oblomovovom chápaní.
  2. Vzťahy medzi Oblomovom a Olgou Ilyinskou.
  3. Vzťahy medzi Oblomovom a Agafyou Matveevnou Pshenicynou.

III. Kontrola domácich úloh. (10 min.)

Každá skupina prezentuje odpoveď na položenú otázku formou prezentácie.

1 tvorivá skupina Obhajoba prezentácie „Koncept „lásky“. Láska v Oblomovovom chápaní."

Máte nejaké otázky pre skupinu 1?

2. tvorivá skupina Obhajoba prezentácie „Oblomov a Olga Ilyinskaya“.

Máte nejaké otázky pre skupinu 1?

Kde sa začína Oblomovova láska k Olge? (Pri hudbe zaznie „Casta Diva“, časť 2, kapitola 5). Počúvanie fragmentu árie „Casta diva“ z opery „Norma.

Ako hrdinu ovplyvnila hudba? (Olga spieva dušou, Oblomov cíti čistú dušu, lebo on sám má jemnú chuť, čistú dušu. To ich zbližuje).

Prečo Oblomov píše list? (Zbabelý). Prečo ten pocit mizne?

Kreatívna skupina 3 skúmala tému „Ilya Oblomov a Agafya Matveevna Pshenicyna“.

IV. Tvorba klastrov. Skupinová práca. (10 min.)

1. Rozhovor so žiakmi.

S ktorou ženské obrázky Je Oblomov pripojený? (Matka, Olga, Agafya Matveevna). Na sledovanie vzťahov medzi postavami, akú formu práce si podľa vás môžeme zvoliť? (Vytvorenie klastra).

2. Zostavovanie asociatívnych radov. (Každá skupina dostane hárok A-4 a značky)

Skupinová úloha:

Skupina 1: Vytvorte asociatívne rady Oblomov - matka;

Skupina 2: Vytvorte asociatívny rad Oblomov - Olga,

Skupina 3: Vytvorte asociatívnu sériu - Oblomov - Agafya Matveevna.

3. Práca s interaktívnou tabuľou (snímka 3)

Pretiahnutím charakteristických slov vhodných pre každý obrázok vytvoríme spoločný zhluk. Pomocou stylusu zvýrazníme systém vzťahov medzi postavami a dospejeme k záveru.

Prečo sa láska medzi Olgou a Oblomovom nenastala a prečo sa stala Agafya Matveevna a Olga? (Pshenicyna svojimi vlastnosťami pripomenula Oblomovovu matku, nežiadala nič na oplátku, bola pripravená na obetnú lásku pre Iľju Oblomova. Olga nemilovala skutočného Oblomova, ale „budúcnosť“).

Akú chybu robí Oľga? (Snaží sa prispôsobiť človeka pre seba - sebecká láska).

Má Oblomovova „súčasnosť“ niečo spoločné s Oblomovovou „budúcnosťou“? (Čítanie epizódy časť 4, kapitola 8 - krásna duša).

V. Fyzické cvičenie „Daj srdce“.

Namočíme si dlane do farby, nakreslíme srdce a zakrúžkujeme ho. Teraz darujme vykreslené srdce svojmu blížnemu, pričom skladáme kompliment. Študenti si navzájom „odovzdávajú“ srdcia. Som veľmi rád, že dnes máme v našej lekcii také citlivé a milujúce srdcia a vrátime sa k našim hrdinom.

V. Prezeranie záberu z filmu Nikitu Mikhalkova „Niekoľko dní v živote Oblomova. (2 minúty.)

Ako sa zmenil život Olgy po rozchode s Oblomovom?

Prečo Olga na konci filmu plače? (Možnosti pre chlapov, jedna možnosť: plač pre stratenú krásnu a čistú dušu).

V. Hodnotenie. Reflexia. (5 minút.)

Rozhovor so študentmi.

Dokáže láska zmeniť Oblomova?

(Oblomov je schopný hlbokého citu, ale ani láska to nedokáže zmeniť, toto je výsledok vzdelania, ktoré dostal a ktoré vedie Oblomova k smrti).

Z čoho? Aký dôvod? (Oblomovizmus!)

Aké životné lekcie ste dnes pre seba objavili? (Odpoveď: Počas lekcie som objavil...)

Možné odpovede.

  1. Muž si vyberá ženu podľa svojej matky.
  2. Musíte prijať človeka takého, aký je.
  3. Nemôžete prispôsobiť človeka sebe. Treba rešpektovať ľudskú dôstojnosť atď.

Na poslednej hodine aj doma ste odviedli dobrú prácu. dakujem za tvoju pracu. Zaujímalo ma počúvať vašu prácu a tiež som sa zaujímal o to, ako by skupiny navzájom hodnotili svoju prácu. (Skupiny sa navzájom hodnotia a hodnotia skupinovú prácu).

VI. Domáca úloha. (8 min.)

Vyžaduje sa: napíšte podrobnú odpoveď na otázku „Je láska schopná zmeniť Oblomova?

Školenie: odpovedzte písomne ​​na otázku „Mohol by som milovať Oblomova?

Kreatívne: Napíšte miniatúru „Čo by som poradil Iljovi Oblomovovi?

Bibliografia:

1. A.A. Ivin „Filozofia lásky“, „Politizdat“, M. 1990

2. I.A. Goncharov "Oblomov", "Osvietenie", M. 1984

3. T.I. Bogomolov. Použitie referenčných diagramov na hodinách literatúry na strednej škole, Kaluga - 1994.

4. Literatúra, 10. ročník, učebnica spracoval V.I. Korovin, - M.: Osveta, 2007.

5. I.V. Zolotareva, T.I. Michajlova. Vývoj založený na lekciách. Prvá polovica 19. storočia, - M.: Vako, 2005.

Prezentácia na tému: Láska v živote Ilya Ilyicha Oblomova (román „Oblomov“)




















1 z 19

Prezentácia na tému: Láska v živote Ilya Iľjiča Oblomova (román „Oblomov“)

Snímka č.1

Popis snímky:

Snímka č.2

Popis snímky:

Láska v Oblomovovom živote Olga Ilyinskaya a Agafya Matveevna Pshenicyna zosobňujú Oblomovove dve predstavy o láske. V Oľge vidí ideál nevesty, budúcej manželky a od narodenia rovnocennej manželky. Agafya Matveevna je predmetom „panskej náklonnosti“ - žena nízkeho pôvodu, nemusíte s ňou stáť na ceremónii (nie nadarmo si Oblomov všimne predovšetkým jej telesnú príťažlivosť, odhalený krk a lakte). Okrem toho Agafya Matveevna Pshenitsyna zosobnila mier, o ktorom hrdina tak sníval. Zmysel života Agafya Matveevna spočíva v túžbe milovať niekoho a starať sa o neho. Je ideálnou gazdinkou, nikdy ani minútu neposedí. Ticho, pokoj, chutné jedlo - to všetko vytvára pre Oblomova. Agafya Matveevna sa pre neho stala starostlivou opatrovateľkou. Dni plynuli odmerane a ticho v dome na Vyborgskej a Oblomov sa zdal byť šťastný, ale hlboko v duši naďalej túžil po nesplnených snoch, jeho tvorivé sily, jeho „verné srdce“ umieralo v úplnej pasivite.

Snímka č.3

Popis snímky:

Olga Ilyinskaya Svetlý a silný charakter. „Olga v presnom slova zmysle nebola krásavica, to znamená, že v nej nebolo žiadnej belosti, žiadneho jasného sfarbenia jej líc a pier a oči jej nehoreli lúčmi vnútorného ohňa; na perách neboli koraly, perly v ústach, ani miniatúrne ruky, aké má päťročné dieťa, s prstami v tvare hrozna. Ale ak by sa zmenila na sochu, bola by sochou milosti a harmónie.“

Snímka č.4

Popis snímky:

Vnímanie dievčaťa v spoločnosti približuje Olge a Oblomovovi Andrej Ivanovič Stolts. Ako, kedy a kde sa Stolz a dievča stretli, nie je známe, ale vzťah medzi týmito postavami sa vyznačuje úprimnou vzájomnou príťažlivosťou a dôverou. “... Vo vzácnom dievčati nájdeš takú jednoduchosť a prirodzenú slobodu pohľadu, slova, konania... Žiadna afektovanosť, žiadna koketéria, žiadne klamstvo, žiadne pozlátko, žiaden úmysel! No cenil si ju takmer len Stolz, no nejednu mazurku presedela sama, neskrývajúc nudu... Niektorí ju považovali za jednoduchú, krátkozrakú, plytkú, lebo ani múdre maximy o živote, o láske, ani rýchle, nečakané a smelé poznámky, ani čítanie či prepočutie súdov o hudbe a literatúre...“

Snímka č.5

Popis snímky:

Láska v koncepcii Olgy Hlavnou vlastnosťou Ilyinskaya, ktorá je vlastná mnohým ženským postavám ruskej literatúry minulého storočia, nie je len láska ku konkrétnej osobe, ale aj nevyhnutná túžba zmeniť ho, pozdvihnúť ho k ideálu, prevychovať ho. , vštepujúc mu nové koncepty, nové chute. Oblomov sa na to ukázal byť najvhodnejším objektom: „Snívala o tom, ako mu „prikáže, aby prečítal knihy“, ktoré Stolz zanechal, potom každý deň číta noviny a hovorí jej správy, píše listy do dediny, dokončí plán na usporiadanie majetku, pripravte sa na cestu do zahraničia, - jedným slovom s ňou nezaspí; ukáže mu jeho cieľ, prinúti ho znova milovať všetko, čo prestal milovať, a Stolz ho po návrate nespozná. A ona urobí všetok tento zázrak, taká bojazlivá, tichá, ktorú doteraz nikto nepočúval, ktorá ešte nezačala žiť!... Dokonca sa triasla hrdým, radostným chvením; Považoval som to za lekciu určenú zhora.“

Snímka č.6

Popis snímky:

Pocity k Oblomovovi Oľga okamžite pochopí, že vo vzťahu s Oblomovom má hlavnú úlohu, „okamžite nad ním zvážila svoju moc a zapáčila sa jej rola vodiacej hviezdy, lúča svetla, ktorý by vyliala na stojaté jazero a odrážať sa v ňom“. Zdá sa, že život sa v hrdinke prebúdza spolu s Oblomovovým životom. Ale u nej tento proces prebieha oveľa intenzívnejšie ako u Ilju Iljiča. Zdá sa, že Olga Ilyinskaya testuje svoje schopnosti ako žena a zároveň učiteľka. Jej výnimočná myseľ a duša si vyžadujú čoraz viac „komplexnejšieho“ jedla.

Snímka č.7

Popis snímky:

Snímka č.8

Popis snímky:

Oľgin cit k Oblomovovi je celistvý a harmonický: ona jednoducho miluje, zatiaľ čo Iľja Iľjič sa neustále snaží zistiť hĺbku tejto lásky, a preto trpí a verí, že dievča „teraz miluje, ako vyšíva na plátno: vzor vychádza potichu, lenivo, ona ho rozvinie ešte lenivejšie.“ obdivuje ho, potom ho odloží a zabudne.“ Keď Oblomov povie hrdinke, že je múdrejšia ako on, Ilyinskaya odpovedá: „Nie, jednoduchšie a odvážnejšie“, čím vyjadruje takmer určujúcu líniu ich vzťahu. Sotva vie, že pocit, ktorý zažíva, pripomína skôr zložitý experiment ako prvú lásku. Nehovorí Oblomovovi, že všetky záležitosti jej panstva sú vyriešené, len s jediným cieľom - „... až do konca dovidí, ako láska urobí revolúciu v jeho lenivej duši, ako z neho napokon opadne útlak, ako neodolá takmer šťastiu...“ Ale ako každý experiment na živej duši, ani tento experiment nemôže byť korunovaný úspechom.

Snímka č.9

Popis snímky:

Život. Cieľ: najprv nebol presne definovaný cieľ, no neskôr sa začal objavovať: znalosť všetkého, inteligencia, úplné pochopenie blízkych a všetkého okolo. Vnímanie: najprv bol pre ňu život ľahkým, nevyhnutným darom, potom - formou myslenia a neustálej analýzy. Princípy: „išiel jednoduchou, prirodzenou cestou života“, „nevyhýbal sa prirodzenému prejavu myslenia, cítenia, vôle, dokonca ani najmenšiemu, sotva viditeľnému pohybu očí, pier, rúk“, „žiadne afekty, žiadna koketéria, žiadne klamstvá, žiadne pozlátka, žiadny úmysel“, „aby nič nebolo nedostupné“. Láska. „Olga sa netrasie,“ „život je povinnosť, povinnosť, preto je aj láska povinnosťou: akoby mi ju zoslal Boh,“ žiadne vášne, žiadna žiarlivosť, žiadne slzy – láska k Olge mlčí, “ rozumné“ šťastie. Priateľstvo. „presedela nejednu mazurku sama, neskrývajúc svoju nudu; no pri pohľade na ňu boli tí najmilší mladí ľudia mlčanliví a nevedeli, čo a ako jej povedať,“ Olga nemala veľa priateľov, ale tých skutočných. Vzťahy s ostatnými. „Niektorí ju považovali za jednoduchú, krátkozrakú, plytkú... hovorila málo a len tie svoje, nedôležité – a obchádzali ju bystrí a temperamentní „páni“; tí tichí ju naopak považovali za príliš sofistikovanú a trochu sa báli.“ Oľga bola často v spoločnosti, v ktorej sa nudila. Najviac zo všetkého som sa bál, že stratím svojich blízkych.

Snímka č.10

Popis snímky:

Olga a Stolts Ilyinskaya potrebujú vidieť svojho vyvoleného na podstavci nad sebou, a to je podľa autorovho konceptu nemožné. Aj Stolz, za ktorého sa Oľga vydala po nevydarenom romániku s Oblomovom, stojí od nej len dočasne a Gončarov to zdôrazňuje. Na konci je jasné, že hrdinka prerastie svojho manžela tak v sile citov, ako aj v hĺbke svojich myšlienok o živote. Príde chvíľa, keď bude Stolz čeliť potrebe vysvetliť svojej žene, matke svojich detí, to tajomné „niečo“, čo prenasleduje jej nepokojnú dušu. „Hlboká priepasť jej duše“ Stolza nedesí, ale znepokojuje. V Oľge, ktorú poznal takmer ako dievča, ku ktorej cítil najskôr priateľstvo a potom lásku, postupne objavuje nové a nečakané hĺbky. Pre Stolza je ťažké si na ne zvyknúť, a preto sa jeho šťastie s vyvolenou javí v mnohých smeroch problematické.

Snímka č.11

Popis snímky:

Snímka č.12

Popis snímky:

Psychologický portrét hrdinky „Mala asi tridsať. Bola veľmi biela a plná v tvári, takže sa jej zdalo, že červenanie neprenikne cez líca. Nemala takmer žiadne obočie, no na ich mieste boli dva mierne opuchnuté lesklé pásiky s riedkymi blond vlasmi. Oči sú sivasto jednoduché, ako celý výraz tváre; ruky sú biele, ale tvrdé, s veľkými uzlami modrých žíl vyčnievajúcich von.“ Pšenicyna je mlčanlivá a je zvyknutá žiť bez premýšľania: „Jej tvár nadobudla praktický a starostlivý výraz, dokonca aj tuposť zmizla, keď začala rozprávať na tému, ktorú pozná. Na každú otázku, ktorá nesúvisela s nejakým jej pozitívne známym cieľom, odpovedala s úsmevom a ticho. A jej úsmev nebol nič iné ako forma, ktorá zakrývala neznalosť témy: Agafya Matveevna nevedela, čo by mala robiť, zvyknutá na to, že „brat“ rozhoduje o všetkom, Agafya Matveevna dosiahla dokonalosť iba v zručnom riadení domu. Všetko ostatné prechádzalo nevyvinutým rozumom roky a desaťročia.

Snímka č.13

Popis snímky:

Prebúdzanie citov Postupne, keď si Oblomov uvedomuje, že už nemá kam ísť, že práve tu, v dome na Vyborgskej strane, našiel vytúžený spôsob života pre svoju rodnú Oblomovku, nastáva v osude vážna vnútorná zmena. samotnej Agafyi Matveevnej. V neustálej práci na ovládnutí a údržbe domu, v domácich prácach nachádza zmysel svojej existencie. V tejto žene sa začalo prebúdzať niečo, čo predtým nepoznala: úzkosť, záblesky reflexie. Inými slovami, láska, stále hlbšia, čistá, úprimná, nedokáže sa vyjadriť slovami, ale prejavuje sa v tom, čo Pshenicyna vie a dokáže dobre: ​​v starostlivosti o Oblomovov stôl a oblečenie, v modlitbách za jeho zdravie, v nociach sedenia. pri lôžku chorého Iľju Iľjiča.

Snímka č.14

Popis snímky:

Pshenicyna a Oblomov Pocit hrdinky, taký normálny, prirodzený, nezaujatý, zostal tajomstvom pre Oblomova, pre ľudí okolo nej a pre ňu samú. Oblomov sa „približoval k Agafya Matveevna - akoby sa pohyboval smerom k ohňu, z ktorého sa stáva teplejším a teplejším, ale ktorý nemožno milovať. Pshenicyna je jediná absolútne nesebecká a rozhodná osoba okolo Oblomova. Bez toho, aby sa ponorila do akýchkoľvek komplikácií, robí to, čo je potrebné tento moment: dáva do zástavy svoje perly a striebro, je pripravená požičať si peniaze od príbuzných svojho zosnulého manžela, len aby Oblomovovi nič nechýbalo. Keď intrigy Mukhoyarova a Tarantieva dosiahnu vrchol, Pshenicyna sa rozhodne zrieka „brata“ aj „krstného otca“.

Popis snímky:

Snímka č.17

Popis snímky:

Život. Cieľ: Neexistoval žiadny konečný cieľ, cieľom každého dňa bolo nakŕmiť a dať do poriadku šaty pána a celej domácnosti. Vnímanie: život pre ňu bol vždy prostredím, kde Agafya Matveena slúžila všetkým. A milovala to! A potom, čo sa Oblomov presťahoval, všetko navyše „... dostalo nový, živý zmysel: pokoj a pohodlie Iľju Iľjiča...“ Zásady: vždy buďte bohyňou kuchyne, rozvíjajte hospodárstvo, „na ktoré je jej hrdosť a všetko jej aktivity boli zamerané!“ Láska. "Nejako to na ňu padlo samo a ona kráčala priamo pod mrakom, neustupovala ani neutekala dopredu, ale jednoducho sa zamilovala do Oblomova, akoby prechladla a mala nevyliečiteľnú horúčku." Aj na Oblomovovu zvláštnu spoveď odpovedá „bez prekvapenia, bez rozpakov, bez bojazlivosti, ale stojí rovno a nehybne ako kôň, ktorému nasadzujú obojok“. Priateľstvo. Nemala nikoho, koho by bolo možné nazvať skutočnými priateľmi. Vzťahy s ostatnými. Celý jej spoločenský okruh tvorili predavač, mäsiar, zeleninár a pomocníčky v kuchyni. Boli to jej dobrí priatelia. Všetci si ju vážili ako veľmi dobrú gazdinú. Najviac zo všetkého som sa bál „nepríjemnosti“ pre pána (v širšom zmysle).

Snímka č.18

Popis snímky:

Po Oblomovovej smrti majú Pshenicyna a Oblomov syna. Pochopenie rozdielu medzi týmto dieťaťom a deťmi jej prvého manžela, Agafya Matveevna, po smrti Iľju Iľjiča, sa ho pokorne vzdáva, aby ho vychovávali Stoltovci. Oblomovova smrť vnáša do Pšenitsynovej existencie novú farbu - je vdovou po statkárovi, pánovi, čo jej jej „brat“ a jeho manželka neustále vyčítajú. A hoci sa životný štýl Agafye Matveevny nijako nezmenil (stále slúži rodine Mukhoyarovcov), neustále v nej pulzuje myšlienka, že „jej život bol stratený a zažiaril, že Boh vložil svoju dušu do jej života a znova ju vyňal. Teraz už vedela, prečo žije a že nežije nadarmo... Lúče, tiché svetlo zo siedmich rokov, ktoré v okamihu preleteli, sa rozliali po celom jej živote a ona už nemala po čom túžiť, nemala kam. ísť.“ Nezištnosť tejto ženy je Stolzovi objasnená v závere románu: nepotrebuje jeho správy o hospodárení na panstve, rovnako ako nepotrebuje príjem z Oblomovky, ktorú dal Stolz do poriadku. Svetlo života Agafya Matveevna zhaslo spolu s Ilya Ilyich.

Snímka č.19

Popis snímky:

Informácie o prezentácii Použité materiály: 1. „Všetci hrdinovia diel ruskej literatúry“ Slovník-príručka vydavateľstva „AST“ 2000 2. „Ruská literatúra 19. storočia v 10. ročníku“ Prvá časť Učebnica, vydavateľstvo „ Moskovské lýceum“ 2003 3. „Vývoj lekcií v ruskej literatúre Prvá polovica 19. storočia“ Toolkit, vydavateľstvo “VAKO” 2002 4. “Literatúra v 10. roč. Lekcia po lekcii" Metodická príručka, vydavateľstvo " ruské slovo", 2003 5. "Ruská literatúra 19. - 20. storočia" Návod pre tých, ktorí vstupujú na univerzity, Vydavateľstvo Moskovskej štátnej univerzity, 2003 6. Celovečerný film N. Mikhalkova „Niekoľko dní v živote Oblomova“


Súčasníci I.A. Goncharova o románe „Oblomov“ a jeho autorovi Rád sa stretávam s týmto mojím drahým a milovaným spisovateľom. M.F. Dostojevskij V niektorých paroxyzmoch potešenia čítajú všetci gramotní ľudia „Oblomov“ od A.V. Druzhinin V tej dobe ste museli žiť, aby ste pochopili, akú senzáciu vyvolal tento román vo verejnosti a aký úžasný dojem urobil v spoločnosti. A.M. Skabichevsky 1 paroxysm - akútna forma prežívania pocitu


Nezvyčajný úspech románu vysvetľovali mnohí.Hlavné témy románu: - osud generácie, ktorá hľadá, no nedarí sa jej nájsť cestu; -Príbeh lásky; -ideál, hľadanie zmyslu života; -rodina, ľudská výchova; -Ruský národný charakter; - priateľstvo. Dom rodiny Goncharovovcov Myšlienka - odsúdenie patriarchálneho poddanského života a nedostatku spirituality spoločnosti hlavný problém román Čo zničilo hrdinu, obdareného „zapálenou hlavou, ľudským srdcom“, dušou, ktorá nie je cudzia „vznešeným myšlienkam a univerzálnym ľudským smútkom“? („Kto ťa preklial Ilya? Čo ťa zničilo?“ Olga Ilyinskaya)


Univerzálne problémy: -o aký ideál by sme sa mali usilovať; - na čom sa oplatí pracovať? -k čomu môže viesť nečinnosť a túžba po pokoji? - aké by mali byť vzťahy v rodine? - ako vychovávať deti. Simbirský čas Éra ruskej reality polovice 19. storočia, smrť patriarchálneho spôsobu života vlastníkov pôdy, stav spoločnosti pred reformou (I.S. Turgenev „Vznešené hniezdo“ 1859; A.N. Ostrovskij „Búrka“ 1860; I.A. Goncharov „Oblomov“ 1859)


Systém postáv v románe P K R O I N N T Ts R I A Olga Ilyinskaya P S Agafya Matveevna je najvyšším ideálom vôbec T Pshenicyn - ideál možno vyvolať z „ruského života“, A Oblomova, ale bez „úlohy vodiacej hviezdy“ poézie. „Teplá pec“, dáva pokoj, ktorý viedol Oblomova k smrti Ilya Ilyich Oblomov „Som sám. Naše meno je légia." Oblomov Oblomov je starý Slovan. "oblo" - kruh


Iľja Iľjič Oblomov Andrey Ivanovič Stolts - PK Zakhar - Oblomovov sluha. antipód hrdinu, priateľ z detstva R O je jeho paródiou, každý z nich je Oblomov, obchodník. Pohľad na A N je otrokom iného. Ich život je nemožný: „Práca je obraz, N T si nemožno predstaviť jeden bez druhého. obsah, prvok a účel TsR Po Oblomovovej smrti život, aspoň môj." A Zakhar je žobrák, P S túžiaci po majstrovi T A


Dve lásky Iľju Iľjiča Oblomova Olga Iľjinskaja sú nádherným obrazom ruského dievčaťa 19. storočia, v ktorom sa harmonicky snúbil vedomý pohľad na život, prirodzenosť a ženskosť. Ako sa také dievča mohlo zamilovať do Oblomova? Oblomov je inteligentný, pomerne vzdelaný, hovoril dobre po francúzsky, čítal knihy anglický jazyk. Oblomovova lenivosť sa Olge javí ako úplne napraviteľný nedostatok a samotná láska vznikla z ušľachtilej túžby prevychovať Oblomova, vzkriesiť ho pre bežné činnosti. „Na jeho tvári žiaril úsvit prebudeného šťastia z hĺbky duše a jeho pohľad plný sĺz bol upretý na ňu. - Pozri sa do zrkadla - oči ti svietia, Bože môj, sú v nich slzy! Ako hlboko cítiš hudbu! - Nie, cítim... nie hudbu... ale lásku! - povedal Oblomov potichu. Oľga si uvedomila, že jeho slovo uniklo, že nad tým nemá žiadnu moc a že je to pravda.“




Olgin sen o prevýchove Oblomova bol rozbitý jeho neporaziteľnou lenivosťou: „Miloval som budúceho Oblomova! Si mierny, čestný, Iľja, si jemný... ako holubica; schováš si hlavu pod krídlo - a nič nechceš, si pripravený kvákať celý život pod strechou... ale ja taký nie som: toto mi nestačí, potrebujem niečo iné , ale neviem čo." Autor ďalej vysvetľuje: „Keď raz vo vyvolenej osobe uznala dôstojnosť a právo na seba, uverila v neho, a preto milovala, a ak prestala veriť, prestala milovať, ako sa to stalo Oblomovovi.


Agafya Matveevna Pshenitsyna je milá, skromná žena, úžasná žena v domácnosti. Oblomov bol pre ňu bytosťou najvyššieho rádu, ideálom majstra. Bola z neho v úžase. Milovala Ilju jednoducho, bezmyšlienkovito, nezištne. Agafya Matveevna bola pripravená stať sa otrokom Iľju Iľjiča a našla radosť a šťastie vo svojej hlbokej oddanosti k nemu. Neváhala priniesť do záložne aj posledné veci, len aby urobila Ilju Iljičovi radosť. V tejto žene Iľja Iľjič našiel to, čo bolo jeho životným snom: ideál „nedotknuteľného pokoja života“ Pshenicyn nedokázal preniknúť do vedomia, že jej láska prináša Oblomovovi smrť a neodvolateľne pochováva jeho impulzy k aktivite. Ide o typ skromnej, obetavej gazdinky, ktorej celý obzor je obmedzený len na svet rodinných starostí a filistínskej pohody.


Prečo I.I. Vybral si Oblomov Agafyu Matveevnu pred Olgou? Séria slov charakterizujúcich zmenu v Oblomovových citoch voči Oľge: -nadšenie; -láska; - obdiv; -Čaro; - snívanie; - Láska; -úzkosť; -pochybnosť; - podráždenie; -strach. Prerušenie vzťahov, keď sa Olga pokúsila prerobiť Oblomova. Séria slov charakterizujúcich zmenu v Oblomovových pocitoch voči Agafyi Matveevne: -pozornosť; - pokoj; - záujem; -mier; -mier; -stabilita. Sú spolu, pretože Agafya Matveevna prijala Oblomova takého, aký je. To je dôležité pre každého.


Symboly románu 1. Oblomovovo rúcho. Východná bez najmenšieho náznaku Európy. Symbol blaženosti a lenivosti, mieru, nečinnosti, ušľachtilej kultúry a „oblomovizmu“. Objaví sa Oľga a župan zmizne. Oblomov sa rozíde so ženou, ktorú miluje - rúcho naňho opäť padne ako veko rakvy. Niet divu, že zúfalo kričí: "Čo je to?" Ako ťa milujem, župan! Šaty lenivosti a lenivosti, súdruh tajných pôžitkov a poetických radostí! (N.M. Yazykov „Do rúcha“) 2. Vetva orgovánu. 3. Zvýšený most. Symbol jari, lásky, nádeje. Oregány vybledli - nádeje sú preč. Medzera medzi časťami II a III




Závery: 1. Na začiatku románu vidíme osobu s pozitívnymi sklonmi a vlastnosťami, schopnú vzbudzovať u druhých úprimný súcit. "Toto je krištáľovo priehľadná duša!" - hovorí o ňom Stolz. 2. Lenivosť, strach z pohybu a života, neschopnosť vykonávať praktické činnosti, nahrádzanie života nejasným snívaním – to sú vlastnosti, ktoré z Oblomova urobili normálneho človeka na nečinného gauča. 3. Ani láska k Oľge nedokázala Iľju Iľjiča vzkriesiť. V jeho živote sa objavilo „božstvo, inšpirácia, život, slzy a láska“. Táto láska ho však nechytila ​​tak hlboko, aby v jej mene mohol obetovať pokoj. Rozchod s Oľgou bol v podstate víťazstvom oblomovizmu. 4. Vo svojej láske k Pshenicynovi nachádza skutočne oblomovskú „normu lásky“. V Pšenicynovom dome nachádza tú pokojnú atmosféru pohody a lenivosti, ktorá najviac zodpovedala jeho povahe: „Na svoj skutočný život sa pozeral ako na pokračovanie tej istej oblomovskej existencie, len s inou príchuťou oblasti a čiastočne aj času. .“ 5. Oblomovov ideál – prežiť storočie, ako keby ho šťastne prespal, našiel svoje úplné vyjadrenie v jeho pokojnom živote na strane Vyborgu.

"Obyčajná história" a "Oblomov" posledný román zaujíma osobitné miesto a je najznámejší.

Stručne o románe

Nápad na nové dielo mal Gončarov už v roku 1847, no na objavenie sa tohto románu, ktorý vyšiel celý v roku 1859 a priniesol autorovi obrovský úspech, si čitateľ musel počkať ďalších 10 rokov. Zvláštnosťou tohto diela je, že Ivan Andreevich prvýkrát v r ruská literatúra skúmal život človeka od narodenia až po smrť. Samotný hrdina, jeho život je hlavnou témou diela, a preto je pomenovaná podľa jeho priezviska - „Oblomov“. Patrí do kategórie „hovorenia“, keďže jeho nositeľ, „rozpadnutý fragment pôrodu“, nám pripomína slávneho hrdinu eposov Iľju Muromca, ktorý ležal na sporáku do svojich 33 rokov (keď stretneme Oblomova, mal tiež asi 32-33 rokov). Epický hrdina však po vstávaní od sporáka urobil veľa skvelých vecí a Iľja Iľjič zostal ležať na pohovke. Goncharov používa opakovanie mena a patronymu, akoby tým zdôrazňoval, že život ide v ustálenom kruhu, syn opakuje osud svojho otca.

Láska v románe "Oblomov", rovnako ako v mnohých iných ruských románoch, je jednou z hlavných tém. Tu, ako v mnohých dielach, ide o duchovný rozvoj hrdinov. Poďme podrobne analyzovať Oblomovovu lásku v románe "Oblomov".

Láska k Olge

Začnime našu diskusiu vzťahom Iľju Iľjiča a Olgy. Láska v živote Oblomova, Stručný opis Vzťah medzi postavami, ktorý vám predstavujeme v tomto článku, možno rozdeliť na dve časti: city Ilya Ilyicha k Olge Ilyinskaya a k Agafya Matveevna.

Olga bola prvou milenkou hlavnej postavy. Pocity k Olge mu prinášajú šťastie, oživujú ho a zároveň ho trápia, pretože s odchodom lásky Oblomov stráca chuť žiť.

Jasný cit pre Olgu prichádza k hrdinovi náhle a úplne ho pohltí. Rozpaľuje jeho pasívnu dušu, pre ktorú boli takéto silné otrasy novinkou. Oblomov je zvyknutý pochovať všetky svoje city niekde hlboko v podvedomí a láska ich prebúdza, oživuje k novému životu.

Hrdina so svojou romantickou a jasnou dušou sa do nej vášnivo zamiluje, a to ani vtedy, keď si nemyslí, že by sa mohol zamilovať do dievčaťa ako je Olga.

Je toto skutočná láska

Oľge sa podarí zmeniť charakter Ilju Iljiča - vyraziť z neho nudu a lenivosť. V záujme svojej milovanej je pripravený zmeniť sa: vzdať sa popoludňajšieho spánku, obeda, čítania kníh. To však neznamená, že to Iľja Iľjič naozaj chcel. Hrdina sa vyznačuje oblomovizmom, ktorý je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Vo sne, ako je známe, sa odhaľujú túžby a motívy skryté v podvedomí. Keď sa pozrieme na kapitolu, vidíme, čo tento hrdina skutočne potrebuje. Jeho spoločníčkou by malo byť tiché, domáce dievča, nie však Oľga, ktorá sa snaží o sebarozvoj a aktívny život. A Oblomov jej píše, že ju „milujem“ - nie skutočnú, ale budúcu lásku. A skutočne, Olga nemiluje toho, kto je pred ňou, ale toho, kým sa stane, keď prekoná svoju apatiu a lenivosť. Všíma si, varuje Oľgu, píše, že sa musia rozísť a už sa nestretávať. Ako však Ilya Ilyich predpovedal vo svojom liste („budete naštvaný a hanbíte sa za svoju chybu“), hrdinka podviedla Oblomova a zamilovala sa do Andrei Stolza. Znamená to, že jej láska bola len úvodom do budúcej romantiky, očakávaním skutočného šťastia? Veď je nesebecká, čistá, nesebecká. Olga verí, že Oblomova skutočne miluje.

Oľgina láska

Táto hrdinka, ktorá sa medzi pánmi neteší veľkej pozornosti, nám spočiatku pripadá ako dospelé dieťa. Bola to však ona, ktorá dokázala Oblomova vytiahnuť z kaluže jeho nečinnosti a aspoň dočasne ho vrátiť k životu. Stolz si ju všimol ako prvý. Vtipkoval, smial sa, bavil dievča, odporúčal správne knihy, vo všeobecnosti ju nenechal nudiť. Mal o ňu naozaj záujem, no Andrei zostal len učiteľom a mentorom. Oblomova k nej priťahoval jej hlas a záhyb nad jej čelom, v ktorom, ako sa vyjadril, „hniezdo vytrvalosti“. Oľga miluje v Iľjovi Iľjičovi myseľ, hoci je zdrvená „všelijakými odpadkami“ a zaspala nečinnosťou, ako aj čisté, verné srdce. Sebavedomá a bystrá snívala o tom, že prinúti hrdinu čítať noviny, knihy, rozprávať správy, objavovať skutočný život a nedovoliť mu znova zaspať. Oblomov sa zamiloval, keď Olga spievala Casta Diva na jeho prvej recepcii u Ilyinských. Jedinečným symbolom ich lásky bola na stránkach románu niekoľkokrát spomínaná orgovánová vetva, buď na Olginej výšivke počas stretnutia v parku, alebo opustená hrdinkou a vyzdvihnutá Iľjom Iľjičom.

Koniec románu

Ale táto láska v Oblomovovom románe bola pre neho desivá; Oblomovizmus sa ukázal byť silnejší ako také vysoké a úprimné pocity. Zožiera ju túžba tvoriť a konať - taký nevhodný obraz pre Oblomova a milenci sú nútení ukončiť vzťah bez toho, aby sa prestali milovať. Láska Olgy a Oblomova bola odsúdená na zánik od samého začiatku. Olga Ilyinskaya a Ilya Ilyich chápali rodinné šťastie, lásku a zmysel života inak. Ak je pre hrdinu vzťah medzi mužom a ženou vášňou, chorobou, tak pre Oľgu je to povinnosť. Oblomov ju úprimne a hlboko miloval, dal jej zo seba všetko, zbožňoval ju. V pocitoch hrdinky bol viditeľný konzistentný výpočet. Po súhlase so Stolzom vzala Oblomovov život do vlastných rúk. Napriek svojej mladosti v ňom dokázala rozpoznať láskavú dušu, otvorené srdce a „holubičia nežnosť“. Oľge sa zároveň páčilo vedomie, že ona, neskúsená mladá dievčina, privedie späť do života človeka ako Oblomov. Priepasť medzi nimi je nevyhnutná a prirodzená: svojou povahou sú príliš odlišné. Tento Oblomov milostný príbeh bol teda dokončený. Smäd po ospalom, pokojnom stave sa ukázal byť cennejší ako romantické šťastie. Oblomov vidí ideál existencie takto: „človek spí pokojne“.

Nový milenec

S ňou preč Hlavná postava stále nevie nájsť nič spoločné s tým, čo má, a opäť celé dni nečinne leží a spí na svojej obľúbenej pohovke v Petrohrade, v dome svojej milenky Agafyi Pshenicyny. Hrdinu zaujala plnými holými lakťami, krkom a šetrnosťou. Nová milovaná bola pracovitá, no nie veľmi múdra („nechápavo sa naňho pozerala a mlčala“), ale bola výborná kuchárka a udržiavala poriadok.

Nová Oblomovka

Keď si Iľja Iľjič zvykol na odmeraný a neuspěchaný rytmus života tejto ženy v domácnosti, časom pokorí impulzy svojho srdca a začne znova. Všetky jeho túžby, ako pred stretnutím s Olgou, budú obmedzené na jedlo, spánok, prázdne vzácne rozhovory. s obchodnou Agafyou Matveevnou. Spisovateľ ju stavia do kontrastu s Oľgou: vernou, milou manželkou, vynikajúcou gazdinkou, no nemá žiadnu výšku duše. Iľja Iľjič, ponárajúci sa do jednoduchého polovidieckeho života v dome tejto milenky, akoby sa ocitol v starej Oblomovke. Pomaly a lenivo zomierajúci v duši sa zamiluje do Pshenicyny.

Ľubov Pšenicyna

A čo samotná Agafya Matveevna? Je toto jej láska? Nie, je lojálna, obetavá. Vo svojom pocite je hrdinka pripravená utopiť sa, dať všetko ovocie svojej práce, všetku svoju silu Oblomovovi. Kvôli nemu predala niektoré zo svojich šperkov, zlatých retiazok a šperkov, keď Tarantiev prefíkane prinútil Iľju Iľjiča, aby mu mesačne vyplácal veľkú sumu desaťtisíc. Človek má dojem, že celý predchádzajúci život Agafye Matveevny strávil čakaním na objavenie sa človeka, o ktorého by sa mohla postarať ako o syna, ktorého by mohla oddane a nezištne milovať. Hlavná postava diela je presne taká: je mäkký, láskavý - to sa dotýka ženského srdca, zvyknutého na nevedomosť a hrubosť mužov; je lenivý - to umožňuje, aby sa o neho starali a starali sa oň ako o dieťa.

Pred Oblomovom Pshenicyna nežila, ale existovala bez toho, aby o niečom premýšľala. Bola nevzdelaná, dokonca hlúpa. Nič iné ako vedenie domácnosti, nemala záujem. V tomto však dosiahla skutočnú dokonalosť. Agafya bola neustále v pohybe, uvedomovala si, že vždy je práca. Obsahoval zmysel a obsah celého hrdinkinho života. Práve za túto aktivitu Pshenicyna vďačila tomu, že zaujala Iľju Iľjiča. Postupne, po tom, čo sa jej milenec usadil v jej dome, nastávajú v povahe tejto ženy výrazné zmeny. Lyubov Oblomov v románe "Oblomov" prispieva k duchovnému pozdvihnutiu hrdinky. Prebúdzajú sa v nej záblesky myšlienok, úzkosti a napokon aj lásky. Vyjadruje to svojsky, stará sa o Ilju počas jeho choroby, stará sa o stôl a oblečenie, modlí sa za jeho zdravie.

Nové pocity

Táto láska v Oblomovovom živote nemala vášeň a zmyselnosť, ktoré boli prítomné v jeho vzťahu s Olgou. Boli to však práve tieto pocity, ktoré plne zodpovedali oblomovizmu. Bola to táto hrdinka, ktorá opravila svoj obľúbený „orientálny župan“, ktorý Oblomov opustil po tom, čo sa zamiloval do Olgy.

Ak Ilyinskaya prispela k duchovnému rozvoju Ilya Ilyicha, potom Pshenicyna urobila jeho život pokojnejším a bezstarostnejším bez toho, aby ho informovala o svojich problémoch s peniazmi. Dostal od nej starostlivosť, ale Olga chcela jeho rozvoj, chcela, aby komunikoval s ľuďmi, objavoval sa v spoločnosti, chápal politiku a diskutoval o novinkách. Hrdina nemohol a nechcel urobiť všetko, čo Olga chcela, a preto sa vzdal. A Agafya Matveevna vytvorila novú Oblomovku v Petrohrade, starala sa o neho a chránila ho. Takáto láska v Oblomovovom románe k Pshenitsyne úplne uspokojila jeho potreby. Rovnako ako v dome Ilju Iljiča, aj na strane Vyborg bolo neustále počuť zvuk nožov.

Názor Andrey Stolts

Pre Andreja Stoltza, Oblomovovho priateľa, je táto láska v Oblomovovom živote nepochopiteľná. Bol to aktívny človek, poriadok oblomovky, jej lenivá domáca pohoda, ba čo viac žena zhrubnutá vo svojom prostredí, mu boli cudzie. Olga Ilyinskaya je Stolzov ideál, romantická, jemná, múdra. Nie je v nej ani tieň koketnosti. Andrey ponúka Oľge ruku a srdce - a ona súhlasí. Jeho city boli nezaujaté a čisté, nehľadal žiaden prospech, napriek tomu, že bol nepokojný „podnikateľ“.

Iľja Iľjič o živote Stolza

Iľja Iľjič zase nerozumie životu Andreja Stoltsa. Titulná postava diela pokračuje v galérii “ ľudí navyše", objavili M.Yu. Lermontov a A.S. Puškin. Vyhýba sa sekulárnej spoločnosti, neslúži, vedie bezcieľny život. Iľja Iľjič nevidí zmysel v energickej činnosti, pretože ju nepovažuje za skutočný prejav podstaty Nechcel byrokratickú kariéru uviaznutú v papieroch popiera aj vysoká spoločnosť, kde je všetko falošné, naučené naspamäť, pokrytecké, nie je tam ani slobodné myslenie, ani úprimné city.

Manželstvo Stolza a Olgy

Zatiaľ čo vzťah medzi Oblomovom a Pshenicynou je blízky životu a prirodzený, treba poznamenať, že manželstvo Stolza a Olgy je utopické. V tomto zmysle sa Oblomov ukazuje byť, napodiv, bližšie realite ako taký zdanlivo očividný realista Stolz. Andrey žije na Kryme so svojou milovanou, v ich dome je miesto pre veci potrebné pre prácu aj romantické drobnosti. Aj v láske ich obklopuje dokonalá rovnováha: vášeň po svadbe opadla, no nevyprchala.

Vnútorný svet Olgy

Stolz však netuší, aké bohatstvo skrýva Oľgina vznešená duša. Duchovne to prerástla, pretože sa tvrdošijne nesnažila o jeden konkrétny cieľ, ale videla rôzne cesty a nezávisle si vyberala, ktorou pôjde. Keď si vybrala Stolza, chcela si nájsť rovnocenného manžela alebo dokonca životného partnera, ktorý sa ju snažil podmaniť svojou mocou. Spočiatku Ilyinskaya skutočne nachádza šťastie v jeho tvári, ale keď sa lepšie spoznávajú, začína si uvedomovať, že v takom živote nie je nič zvláštne, že je úplne rovnaká ako všetci ostatní. Stolz žije výlučne rozumom, nezaujíma ho nič iné ako podnikanie.

Stopa v duši Olgy

Láska Olgy a Oblomova zanechala v srdci hrdinky obrovskú stopu. Snažila sa milovať a porozumieť Oblomovovmu životu, pretože jej život je láska a láska je povinnosť, ale nedokázala to. Po svadbe Ilyinskaya vo svojom živote cíti niektoré črty bývalej idyly Oblomova a toto pozorovanie hrdinku znepokojuje; nechce tak žiť. Láskou Stolza a Olgy sú však city dvoch rozvíjajúcich sa ľudí, ktorí si vo všetkom pomáhajú a určite musia nájsť východisko, aby mohli pokračovať v hľadaní vlastnej cesty.

Iľja Iľjič

Aby bolo možné charakterizovať hlavnú postavu ako celok, ako aj lásku v Oblomovovom živote, možno uviesť rôzne citácie z textu. Obzvlášť zaujímavý je nasledujúci: "Aký rozruch je tu! A vonku je všetko také tiché a pokojné!" Andrey a Olga veria, že ak pokojne ležíte na pohovke a nebežíte ako šialení životom, potom ste určite leniví a na nič nemyslíte. V Oblomovovej duši sa však odohrali také bitky, ktoré si Ilyinskaya nedokázala predstaviť. Premýšľal o tak zložitých otázkach, jeho myšlienky zašli tak ďaleko, že by sa Stolz zbláznil. Ilya nepotrebovala manželku, ktorá hystká a nevie, čo chce. V hĺbke duše hľadal spoločníka, ktorého by miloval nielen samotný Iľja Iľjič, ale ktorý ho naopak prijal takého, aký je, bez toho, aby sa ho snažil zmeniť. Toto je perfektná láska v živote Oblomova.

Ukazuje sa teda, že hrdina Olgu úprimne miloval, spôsobom, ktorý nikto iný nemiloval a nemohol milovať, a chcela ho vyliečiť, a potom, keď bol s ňou na rovnakej „úrovni“, milovať ho. A Ilyinskaya za to draho zaplatila, keď Oblomov zomrel, uvedomila si, že ho miluje presne takého, aký bol, so všetkými jeho zjavnými nedostatkami.

Úloha lásky v živote hrdinu

Úloha lásky v Oblomovovom živote bola preto veľmi veľká. Tá je podľa autora najdôležitejšou hybnou silou, bez ktorej nie je možný duchovný rozvoj ľudí ani ich šťastie. Ako veril I.A Gončarov, láska v Oblomovovom živote bola dôležitou etapou v jeho vnútornom vývoji, a preto sa jej venuje toľko priestoru vo vývoji románu.

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola č. 11 v Brjansku"

Poznámky k lekcii literatúry
v 10. ročníku

« Láska v živote Oblomova. Postavenie autora a spôsoby jeho vyjadrenia v románe».

pripravený

učiteľ ruského jazyka a literatúry

Komlacheva Julia Andreevna

Brjansk

Účel lekcie: sledovať dynamiku vývoja vzťahov Oblomova s ​​inými postavami a určiť význam týchto vzťahov v románe, určiť pozíciu autora a zvážiť spôsoby jeho vyjadrenia na stránkach románu I. A. Goncharova „Oblomov“.

Úlohy:

Organizujte aktivity študentov na nezávislú analýzu témy lásky v románe „Oblomov“;

Pokračovať v rozvíjaní schopnosti analyzovať literárne texty a rozvíjať zručnosť monologickej reči;

Vytvárať podmienky pre estetickú výchovu osobnosti žiaka.

Metodické techniky:rozhovor, práca v skupinách, expresívne čítanie naspamäť, práca na texte s prvkami výskumu, dramatizácia, prezeranie fragmentu videa a jeho analýza, referáty študentov, komentár učiteľa.

Vybavenie: text románu I. A. Goncharova „Oblomov“, pracovné zošity, zvukový záznam árie« Casta Diva“ z opery Vincenza Belliniho „Norma“, projektor, prezentácia, fragment videa „Zakhar a Oblomov“, ilustrácie, kostýmy pre predstavenie.

Počas vyučovania.

  1. Úvodný prejav učiteľa.

Chlapci, dnes v triede pokračujeme v štúdiu románu I. A. Goncharova „Oblomov“. Epigrafom našej lekcie budú slová Innokenty Annensky: „Láska nie je mier, musí mať morálny výsledok, predovšetkým pre tých, ktorí milujú. Nie náhodou autor podrobuje svojho hrdinu skúške lásky. Ivan Aleksandrovič Goncharov veril vo všemohúcu silu tohto pocitu. „Máš pravdu,“ napísal jednému zo svojich známych, „že ma podozrievam... z toho, že verím v univerzálnu, všezahŕňajúcu lásku a že iba táto sila môže hýbať svetom, ovládať ľudskú vôľu a nasmerovať ju k činom.

  1. Komunikujte tému a ciele.

Čo je podľa vás témou dnešnej lekcie?

Zapíšte si tému do zošita.

V románe "Oblomov" je základom láska. Tento pocit odhaľuje charaktery, ukazuje hrdinov vo vývoji. V Oblomovovom živote vidíme rovnaký pocit - lásku. Ale s akými rôznymi začiatkami a ašpiráciami. V tejto lekcii sa na to pozriemedynamiku vývoja Oblomovovho vzťahu s inými postavami a určiť pozíciu autora a zvážiť spôsoby jeho vyjadrenia

  1. Hlavná časť lekcie.

V prvom rade sa musíme rozhodnúť, koho môžeme milovať?

Koho miluje Oblomov?

(Zakhara, Olga, Stolz, Pshenicyna)

Ale ku každému z týchto hrdinov má svoju vlastnú lásku.

Chlapci, na hodine vyplníte tabuľku, ktorú ste si vopred nakreslili do zošitov.

Vypĺňame 3 stĺpce: hrdina, postoj hrdinu k Oblomovovi, postoj Oblomova k hrdinovi.

Budeme teda sledovať vzťah hlavného hrdinu a ľudí jemu blízkych. Za týmto účelom ste plnili úlohy v skupinách. Pozorne si vypočujte výkon inej skupiny a po výbere potrebných informácií vyplňte tabuľku.

Začnime so Zakharom - služobníci Iľju Iľjiča Oblomov.

Už od začiatku románov vidíme obrovskú podobnosť medzi pánom a jeho sluhom. Obaja vyrastali na rovnakom mieste, zvyknutí na istý spôsob života. Pohyb im bol cudzí, priťahoval ich pokojný, odmeraný život bez obzvlášť nápadných incidentov. Ale neustále sa hádajú. Nazvime tento druh lásky podmienečne - láska-nepriateľstvo.

Navrhujem pozrieť si úryvok z filmu Nikitu Mikhalkova „Pár dní v živote I.I. Oblomova“

Pozrite si epizódu

Táto epizóda ilustruje vzťah medzi Iľjom Iľjičom a jeho sluhom. O tom budú hovoriť zástupcovia skupiny 1. A vy vyplňte tabuľku.

Vystúpenie kapely

Zakhar je Oblomovov sluha. Toto starý muž, v sivom kabáte, s dierou pod pažou. Zakhar je lenivý a nedbalý. Všetko, čoho sa dotkne, sa láme a láme. Oblomovovi môže podávať jedlo na špinavom alebo rozbitom riade, alebo môže podávať jedlo nazbierané z podlahy. Odôvodňuje to filozoficky: všetko, čo sa robí, sa páči Pánovi a nemá zmysel s tým bojovať. Ale Zakharova vonkajšia uvoľnenosť je klamlivá. Stará sa o majetky svojho pána a pozná ich naruby. Napriek Tarantievovmu nátlaku mu Zakhar nedaruje žiadne pánove šaty a je presvedčený, že ich nevráti.

Zakhar je sluha zo starej školy, ktorý zbožňuje svojho pána a celú jeho rodinu. Keď Oblomov nadáva sluhovi za to, čo prirovnal k iným ľuďom žijúcim vo svete, Zakhar sa cíti vinný: jeho pán je skutočne výnimočný a najlepší. Ale spolu s oddanosťou majiteľovi sa Zakhar vyznačuje sofistikovanosťou a skazenosťou morálky. Miluje piť s priateľmi, klebetiť s ostatnými služobníkmi, niekedy chváliť, inokedy ponižovať svojho pána. Príležitostne môže Zakhar pre seba vreckové, drobné z obchodu. Zakharov život je úzko spätý so životom Oblomova. Poslední dvaja predstavitelia Oblomovky, každý svojím spôsobom, posvätne uchovávajú jej zmluvy vo svojich dušiach. Aj keď sa Zakhar ožení s kuchárkou Anisyou, snaží sa jej nedovoliť vidieť pána, všetko pre neho robí sám, považuje to za svoju povinnosť. Zakharov život sa končí životom Oblomova. Po jeho smrti je Zakhar nútený opustiť Pshenicyn dom. Takto ho stretne Stolz a ponúkne mu, že ho vezme do dediny. Verný sluha však odmieta: nemôže nechať hrob svojho pána bez dozoru.

Oblomov vyžaduje od Zakhara úctu a požehnanie, požaduje, aby sluha zachoval pokoj svojho pána.

Chlapci, máte nejaké otázky pre prvú skupinu?

Prečítajte si, čo ste napísali do tabuľky.

Zhrnúť. Zakhar je Oblomovov verný spoločník, strážca tradícií a ducha Oblomovky, dvojník svojho pána. Vyjadruje svetonázor ruského človeka. Osud Zakhara je opakovaním osudu Oblomovky, spomienky naň a rozsudku.

Chlapci, koho možno nazvať Oblomovovým skutočným priateľom?

Nazvime tento vzťah láska-priateľstvo.

Druhá skupina pripravila dramatizáciu epizódy ilustrujúcej stretnutie Oblomova a Stolza.

Ďakujem, teraz zástupcovia z druhej skupinyRozprávať sa bude o Stolzovi a vzťahu medzi priateľmi.Chlapci, pokračujte v práci so stolom.

Stolts Andrey Ivanovič – Oblomovov priateľ z detstva.

Každý z rodičov osobitne prispel k výchove Andrei Stoltsa. Oblomov strávil väčšinu svojho života na pohovke, pretože „ležať s Iľjom Iľjičom... bol normálny stav“. Jeho ideálom bol bezstarostný život v jednote s prírodou, rodinou a priateľmi, o ktorom Oblomov roky sníval.

Iľja Iľjič sa nemohol a ani nechcel stať úspešným Stolzom, napriek tomu, že si takýchto ľudí vážil a vážil si ich tvrdú prácu.

Iný je aj postoj priateľov k ruchu hlavného mesta. Stolz si už na to zvykol a vo svetle sa cítil „ako ryba vo vode“. Vidí všetko, ale radšej zatvára oči pred nedostatkami spoločnosti. Andrey nedovoľuje spoločnosti zasahovať do jeho najvnútornejších pocitov a myšlienok, akoby sa pred ním uzatváral zdvorilým správaním.

A Iľja Iľjič, ktorý sa obslúžil a pozorne počúval príbehy návštevníkov - Sudbinského, Penkina, Volkova - o kapitálovom živote, si uvedomil, že je príliš prázdny („Čo tam hľadať? Záujmy mysle, srdca?“) a úzkostlivý ("Desať miest za jeden deň!?"). Iľja Iľjič vo všetkých týchto návštevách, chodení do práce, plesoch nevidel zmysel. . Jeho otec Ivan Bogdanovič Stolz, obchodný a praktický Nemec, kládol predovšetkým zmysel pre povinnosť, disciplínu, zodpovednosť a lásku k práci. Tieto vlastnosti sa snažil vštepiť svojmu synovi a snažil sa z neho urobiť úspešného obchodníka. Stolzova matka chcela, aby z Andreja vyrástol vzdelaný ruský džentlmen, a nie „nemecký mešťan“, a snažila sa, ako najlepšie vedela, znížiť vplyv otca na Andrjušu.

V mnohých ohľadoch chcela vidieť svojho syna ako Iľju Oblomova a často ho rada posielala do Sosnovky, kde je „večná dovolenka, kde sa práca dvíha z pliec ako jarmo“.

Pre Stolza je hlavná práca. Práca je pre neho „obrazom, obsahom, prvkom a účelom života“. Stolz bol od detstva vedený k aktivite, k tomu, že čas je vzácny a netreba ho plytvať. A preto celý Andrejov život prešiel večným pohybom, ktorý však nemožno nazvať márnosťou. Bol nielen v neustálej dynamike, ale prinášal úžitok sebe aj ostatným. Ale napriek tomu, že je neustále zamestnaný, „chodí do sveta a číta: keď má čas, Boh vie“.Ako je možné, že Andrej Stolz mohol byť tak blízko Oblomovovi, „v ktorom každý rys, každý krok, celá jeho existencia bola očividným protestom proti Stolzovmu životu? Je nepravdepodobné, že ich detstvo a škola zblížili; to vôbec nie je potrebné. Podľa môjho názoru na túto otázku odpovedá sám Stolz: „Oblomov sa nikdy nebude klaňať modle lží, jeho duša bude vždy čistá, jasná, čestná... Toto je krištáľová, priehľadná duša; takýchto ľudí je málo; sú vzácni Toto sú perly v dave!”
V celom románe obaja hrdinovia vyjadrujú svoje predstavy o ideáli
život, životné pozície, ktorých sa držia. Gončarov ukazuje, že všetky Oblomovove sny sú odsúdené na zánik, pretože Iľja Iľjič neurobil nič, aby sa splnili

Chlapci, máte nejaké otázky pre druhú skupinu?

Pozrime sa na tabuľku.

Zhrnúť. Oblomov a Stolz boli pre seba nevyhnutní, aby odhalili obrazy, myšlienky a prístupy k riešeniu univerzálnych, filozofických otázok existencie. V tomto sa navzájom dopĺňajú.

Chlapci, teraz vám dávam možnosť si trochu oddýchnuť. Vypočujte si áriu „Casta Diva“ z operyVincenzo Bellini « Norm».

Počúvajme áriu.

Prečo som zinscenoval tento konkrétny diel?

Ilya Ilyich je okamžite uchvátený úžasným hlasom dievčaťa. Pri počúvaní jej veľkolepej „Casta diva“ sa Oblomov čoraz viac zamiluje do Olgy. "Na záver zaspievala Casta diva: všetka radosť, myšlienky, ktoré sa jej rútili ako blesk v hlave, chvenie ako ihly prechádzajúce jej telom - to všetko zničilo Oblomova: bol vyčerpaný."

Nazvime tento pocit láska-láska.

Pamätáte si, čo slúžilo ako symbol lásky Olgy a Oblomova?

Tretia skupina vykonala malú štúdiu "Vetva orgovánu je symbolom lásky Olgy a Oblomova.».

Výkon v skupine 3.Prezentácia s obrázkami orgovánu (detské kresby).

Vetva orgovánu stelesňuje krásu, ktorá kvitla v dušiach Olgy a Oblomova. Scéna stretnutia po prvom vyznaní lásky teda začína tým, že po slovách pozdravu „potichu vybrala vetvičku orgovánu a zacítila ho, pričom si zakryla tvár a nos“.

Voňajte, ako dobre to vonia! - povedala a tiež mu zakryla nos.

A tu sú konvalinky! Počkaj, vyberiem,“ povedal a sklonil sa k tráve, „tie voňajú lepšie: polia, háje; viac prírody. A orgován stále rastie pri dome, konáre lezú do okien, vôňa sa rúca. Pozri, rosa na konvalinkách ešte neuschla.

Priniesol jej niekoľko konvaliniek.

Máte radi mignonette? - opýtala sa.

Nie: vonia veľmi silno; Nemám rád mignonetu ani ruže. Áno, nemám rada kvety...
Oblomov, mysliac si, že je Olga nahnevaná na jeho priznanie, hovorí Olge, ktorá má sklonenú hlavu a cíti kvety:

"Zabudni na to," pokračoval, "zabudni na to, najmä preto, že to nie je pravda...

Nepravda? - zopakovala zrazu, vzpriamila sa a zhodila kvety.

Zrazu sa jej otvorili oči a zažiarili úžasom...

ako zle? - zopakovala znova.

Áno, preboha, nehnevaj sa a zabudni...
A Ilya Ilyich pochopil tento pohyb dievčenského srdca. Na druhý deň prišiel s vetvičkou orgovánu:

Čo máš? - opýtala sa.

Pobočka.

Aká pobočka?

Vidíte: orgován.

Kde si to zohnal? Tam, kde si šiel, nie sú žiadne orgován.

Jednoducho si to odtrhol a zahodil.

Prečo ste to zvýšili?

Takže sa mi páči, že si ju... frustrovane opustil.

Orgálová ratolesť prezradila veľa aj Oľge. Gončarov to ilustruje nasledujúcou epizódou: O týždeň neskôr sa Iľja Iľjič stretol s Olgou v parku na mieste, kde bol odtrhnutý a odhodený konárik orgovánu. Teraz Oľga pokojne sedela a vyšívala... konárik orgovánu.
V epizódach s fialovou vetvou Goncharov dokonale vyjadruje zmätok duše
Oblomov. Vo svojich snoch si hrdina predstavoval búrlivú lásku, vášnivé impulzy
Oľga. Potom sa však opravil: „...vášeň musí byť obmedzená, udusená a utopená v manželstve!...“
Iľja Iľjič chce milovať bez straty pokoja. Oľga chce od lásky niečo iné. Oblomov berie z rúk Olgy vetvičku orgovánu a hovorí pri pohľade na vetvu: 21313545

Zrazu vstal z mŕtvych. A ona zase nespoznala Oblomova: zahmlená, ospalá tvár sa okamžite zmenila, oči sa otvorili; farby na lícach začali hrať; myšlienky sa začali pohybovať; v očiach mu zažiarili túžby a vôľa. Aj ona v tejto tichej hre tvárí jasne čítala, že Oblomov mal okamžite životný cieľ.

Život, život sa mi opäť otvára,“ povedal akoby v delíriu, „tu je to, v tvojich očiach, v tvojom úsmeve, v tejto vetve, v „Casta diva“... všetko je tu...

Pokrútila hlavou.

Nie, nie všetky... polovicu.

Najlepší.

"Možno," povedala.

Kde je ten druhý? Čo ešte po tom?

Vyhľadávanie.

Prečo?

"Aby som neprehral prvý," povedala, podala mu ruku a išli domov.

S rozkošou sa kradmo pozrel na jej hlavu, pás, kučery a potom stlačil konár.
V tejto epizóde Olga naznačuje Oblomovovi, že musí hľadať zmysel života, musí byť aktívny. A zdanlivo bezvýznamná vetva orgovánu v umeleckej látke románu sa stala symbolickou. Koľko toho povie čitateľovi!
Spisovateľ sa viackrát obracia k symbolickej orgovánovej vetve. Napríklad v scéne vysvetlenia Oblomova s ​​Olgou v tej istej záhrade, po niekoľkých dňoch odlúčenia, po hrdinovom liste o potrebe „prerušiť vzťahy“. Keď Oblomov vidí plakať Olgu, je pripravený urobiť všetko, aby napravil svoju chybu a vinu:

No, ak mi to nechceš povedať, daj mi znamenie... konárik orgovánu...

Orgován... sa odsťahoval, zmizol! - odpovedala. - Pozri, čo zostalo: vyblednuté!

Odišli a vybledli! - zopakoval pri pohľade na orgován. - A list odišiel!

Povedal zrazu.

Negatívne pokrútila hlavou. Išiel za ňou a hovoril si o liste, o včerajšom šťastí, o vyblednutých orgovánoch.

Je však charakteristické, že keď sa Oblomov presvedčil o láske Olgy a upokojil sa
"hlasno zívol." Živú ilustráciu pocitov, ktoré hrdina prežíva, možno vidieť na tomto obrázku opísanom Goncharovom; podľa môjho názoru odráža Oblomovov postoj k láske a k životu vo všeobecnosti:

„Naozaj, orgován chradne! - myslel si. - Prečo je tento list? Prečo som prebdel celú noc a ráno písal? Teraz, keď je moja duša opäť v pokoji... (zívol)... Naozaj sa mi chce spať. A keby nebolo listu, a nič z toho by sa nestalo: nebola by plakala, všetko by bolo ako včera; Pokojne by sme sedeli priamo tam v uličke, pozerali na seba, rozprávali sa o šťastí. A bolo by to tak aj dnes, aj zajtra...“ Hlasno zívol.

A takto videl študent našej triedy tento orgován.

Prezentácia.

Pozrime sa na tabuľku.

Zhrnúť. Oľga požadovala od Oblomova aktivitu a odhodlanie. Hľadala uplatnenie svojich schopností, a keď sa stretla s Oblomovom, bola nadšená snom o jeho vzkriesení a prebudení k životu. Ukázalo sa však, že to bola aj pre ňu nemožná úloha.

Ďalší milujúca žena V živote Iľju Iľjiča Oblomova sa Agafya Matveevna Pshenicyna stala vdovou po maloletom úradníkovi.

Nazvime to „Oblomov a Pshenicyna: zrada vysokých ideálov?

Agafya Matveevna je ideálna hostiteľka. Ani minútu neposedí nečinne. U nej je všetko v poriadku, v dome je čisto a poriadok. Agafya Matveevna nemá žiadne duchovné potreby. Keď sa jej Oblomov spýtal: „Čítate niečo? “ odpovedala iba „nechápavým pohľadom“.

Čo Oblomova priťahovalo túto jednoduchú, nekultúrnu ženu?

Ale mimochodom... nech o sebe porozpráva samotná Agafya Matveevna.

Príbeh od A.M. O mne.

Som Pshenicyna Agafya Matveevna, vdova po úradníkovi, po ktorej zostali dve deti, sestra Ivana Matveeviča Muchojarova, Tarantievovho krstného otca. Je to Tarantiev, kto usadí Iľju Iľjiča, ktorý je nútený hľadať nový byt, v dome na strane Vyborg. Som zvyknutý na to, že o všetkom rozhoduje môj brat, ale dokonalosť som dosiahol len obratným riadením domu. Som v neustálom pohybe, na rozdiel od Oblomova, uvedomujem si, že práca je vždy a že je to skutočná náplň života a vôbec nie trest, ako verili v Oblomovke. Postupne dochádza v mojom osude k vážnej vnútornej zmene. V neustálej práci pri zariaďovaní domu, v domácich prácach nachádzam zmysel svojej existencie. Začalo sa vo mne prebúdzať niečo, čo som predtým nepoznala: úzkosť, záblesky reflexie. Inými slovami, láska, stále hlbšia, neschopná vyjadriť sa slovami, ale prejavujúca sa v tom, čo viem a viem urobiť dobre: ​​starať sa o Oblomovov stôl a život, modliť sa za jeho zdravie. Celá moja domácnosť nadobudla životný význam: pokoj a pohodlie Iľju Iľjiča. Predtým som to považoval za povinnosť, teraz sa mi to stalo potešením. Iľja Iľjič sa pre mňa stal človekom z iného sveta: takých ľudí som ešte nevidel. Stretnutie s ním bolo impulzom k znovuzrodeniu. Ale sám autor tohto procesu nechápal, ako hlboko sa tento význam zakorenil a aké nečakané víťazstvo nad mojím srdcom mal. Oblomov sa ku mne približuje, akoby sa približoval k ohňu, ktorý ho robí teplejším, ale ktorý nemožno milovať. Som jediný, absolútne nesebecký človek obklopený Iľjou Iľjičom, bez toho, aby som sa ponoril do akýchkoľvek ťažkostí, robím, čo je momentálne potrebné: dávam do zálohy svoje perly a striebro, som pripravený požičať si peniaze od príbuzných môjho zosnulého manžela, len aby Oblomov necítil niečo nedostatok. Keď intrigy môjho brata a krstného otca dosiahnu vrchol, rezolútne sa ich zriekam. Tým, že som sa mu venovala, žijem naplno a pestro, ako som ešte nikdy nežila, a môj vyvolený sa začína cítiť ako v rodnej Oblomovke. Narodil sa nám syn. Chápem rozdiel medzi týmto dieťaťom a deťmi môjho prvého manžela, po smrti Iľju Iľjiča ho rezignovane dávam na výchovu Stoltovcom. Oblomovova smrť vnáša do mojej existencie novú farbu - som vdova po statkárovi, čo mi môj brat a jeho manželka neustále vyčítajú. Moje svetlo života zhaslo spolu s Iľjom Iľjičom.

Pozrime sa na tabuľku.

Olga sa snažila zachrániť Oblomova a Agafya Matveevna ho zničila svojou láskou. Ktorý z nich bol potrebnejší a bližší Oblomovovi? Gončarov necháva túto otázku otvorenú.

Konverzácia. Zhrnutie materiálu.

Zhrňme si všetko, čo sme povedali.

To vám umožní lepšie spoznať hlavnú postavu.

Kto podľa vás zohral veľkú úlohu v Oblomovovom živote?

Nikto. Nezachránili ho pred degradáciou.

  1. Zhrnutie lekcie.

"Oblomov" ako román o láske. Láska pomáha odhaliť najneočakávanejšie črty v charakteroch postáv, bez ktorých by dojem z nich bol neúplný a chybný, napríklad postava Iľju Iľjiča Oblomova. Aké by boli Stolzove slová o Oblomovovej „kryštálovej, čistej a svetlej“ duši, keby autor ukázal len svoj lenivý a pokojný životný štýl v Petrohrade? Bez nádherných stránok o jeho úprimnej a všeobjímajúcej láske, ktorú prebudila Oľga, by tento obraz nerozžiarili ani spomienky z detstva.

Láska je teda hlavnou, najdôležitejšou zložkou „normy“ života, „časťou“ ideálu, ku ktorému by mal človek smerovať, pretože „šťastná láska nesená celým životom“ sa môže zmeniť na „mocnú existenciálnu silu schopnú harmonizácie iných väzieb.“ ľudí, sociálne nevynímajúc".

Keď sa vrátime na začiatok lekcie a spomenieme si na epigraf, môžeme skutočne povedať, že „Láska nie je mier, musí mať morálny výsledok, predovšetkým pre tých, ktorí milujú.

Myslíte si, že hlavná postava obstála v skúške lásky?

Oblomov neobstojí v skúške lásky. Nie je schopný prevziať zodpovednosť za osudy iných ľudí. Oblomov je skorumpovaný vrchnosťou. Keď sa oženil s Pshenitsynou, stále viac sa potápa, upadá do hibernácie a potom fyzicky zomrie.

NESTRATTE SA V CYKLE ŽIVOTA. Premýšľajte, rozhodujte sa, poraďte sa s hrdinami ruských románov. Vyberte si cestu. Pamätajte: všetko to začalo neschopnosťou obliecť si pančuchy a skončilo tokvôli neschopnosti žiť

V. Domáca úloha.

chlapci, domáca úloha vopred si si to zapísal do zošita, ja ti to len pripomeniem .

1 ) Navštívte webovú stránkuoblomov.omsk.edu, vyberte sekciu „Kritika“, zoznámte sa s názormi vedcov na román a zapíšte si výroky do zošita.

ALEBO

2) Napíšte miniatúrnu esej: "Láska je skúška." Vo svojej eseji použite jeden argument z práce, druhý zo všeobecných vedomostí, zo života.

Zoznam použitej literatúry

1. I.A. Goncharov "Oblomov", "Osvietenie", M. 1984

2. Články o ruskej literatúre, Moskovská štátna univerzita, Moskva, 1996.

3. V. A. Nedzvetsky, článok „Oblomov“ od I. A. Gončarova.“


Použité materiály a internetové zdroje


1. http://www.portal-slovo.ru/
2. http://ilib.ru/